Close

Kasım 19, 2016

Excimer Lazer

excimer lazer

EXCIMER LAZER NEDİR?

Lazer teknolojisinin göz tedavilerinde kullanılmaya uygun hale getirilmesi 1988 – 1990 yılları arasında bulunmuş, test edilerek uygulanmaya başlanmıştır. Excimer lazer, mükemmel bir hassasiyetle, lazeri göze uygulayan cihazın adıdır. Lazer ile göz tedavilerinin bir çoğu bu cihazın yardımı ile yapılmaktadır. Miyop, astigmat ve hipermetrop gibi gözde kırılma kusurlarının tedavisinde uygulanan cerrahi yöntemidir. Excimer lazer cihazı, bilgisayar aracılığı ile programlanır ve hastanın görme bozukluğunun çeşidine, derecesine, kornea kalınlığına göre kornea tabakasını yeniden şekillendirerek, görüşün yeniden net olması sağlanır.
Halk arasında, “göz lazer ameliyatı”, “göz çizdirme” olarak da bilinen operasyon tam olarak budur.

Excimer Lazer kullanılarak yapılan tedaviler nelerdir?

PRK-LASEK
PRK tekniği, kornea epiteli alındıktan sonra lazerin uygulanmasıdır.
Kornea epitel dokusu, kendini 3 günde yeniler.
LASEK tekniği ise kornea epitelinin alkol ile yumuşatılarak kaldırılması ve altta kalan kısma lazer uygulanmasıdır. Ardından epitel tekrar eski pozisyonuna yerleştirilir. Epitel dokunun kendini yenilemesi yani iyileşmesi üç gün sürecektir.

LASIK
Mekanik bir bıçak ile kornea dokusundan bir kapakçık – flap kaldırılıp, kapakçığın altındaki dokuya Excimer Lazer ışınları uygulanarak görme kusurunun düzeltilmesi yöntemidir.

Intralase LASIK
Bu yöntemde mekanik bıçak kullanılmaz, flap – kapakçık, lazer ile açılır. IntraLase iFS femtosaniye lazer teknolojisi ve kişiye özel Excimer Laser ‘in birlikte kullanımıyla gerçekleştirilen Intralase Lasik Excimer Laser, refraktif cerrahide miyop, hipermetrop, astigmat gibi görme kusurlarının giderilmesi için uygulanmaktadır.

Halk arasında İLASIK olarak da bilinen, Intralase LASIK lazer ile yapılan tedaviler içinde en güvenli olandır.

WAVEFRONT (Kişiye özel tedavi)
Wavefront analizi yardımıyla, gözün bütününe ait kırma kusurları haricindeki diğer kusurları da giderilebildiği için daha kaliteli bir görme elde edilir. Wavefront tıpkı kişinin parmak izi gibi, kendine özgü kornea haritası üzerinden çalışılan, kişiye özel bir tedavi yöntemidir. Bu sayede karanlıkta görüş kalitesi diğer standart lazer yöntemlerine göre daha üst seviyelere çıkmaktadır. Her gözün, karakteristik yapısı birbirinden farklı olduğu için bu tedavinin diğerlerinden farkı, kişinin kendisine özel bir tedavi olmasıdır.

İleri Göz Takip Sistemi
Lasik tedavisi sırasında kullanılan cihazda bulunan bir özelliktir. Turbo Eye Tracker (turbo göz takip) sistemi sayesinde hastaların gözlerinde tüm yatay ve dikey hareketler izlenebilmektedir. Operasyon sırasında, hastanın gözlerini gereğinden fazla hareket ettirmesi gibi durumlarda cihaz kendini durduracak ve hastanın göz sağlığını tehlikeye atacak herhangi bir işlem yapmayacaktır. Hasta lazer cihazına tekrar yatırıldığında, operasyona devam edilebilecek şartlar sağlandıysa, cihaz, gözde bıraktığı işleme, kaldığı yerden devam edecektir.

Statik Torsiyon (dönme) kontrolü sayesinde, hastanın dikey (otururken) ve yatay (sırtüstü yatarken) pozisyondaki en küçük göz hareketleri arasındaki farklılıklar dahi otomatik olarak düzeltilmektedir.

Dinamik Torsiyon kontrolünde ise gözün tüm dönme hareketleri takip edilerek gerekli düzeltme otomatik olarak yapılır.

Kimler Excimer Laser tedavisi olabilir?

18 yaşın üzerinde olup gözlük ve kontakt lens kullananlar.
Gözlerinde keratokonus, göz tansiyonu gibi göz hastalıkları bulunmayanlar.
Diabet ve romatizma gibi sistemik hastalıkları bulunmayanlar.
Göz kusuru en az bir yıldır değişmeyenler.
Hamile ve emzirme döneminde olmayanlar.

Lazer Tedavisi Öncesi Dikkat Edilmesi Gerekenler?

Sert kontakt lens kullanan hastalarımızın 3 hafta, yumuşak kontakt lens kullananların ise 1 hafta önceden lens kullanımını bırakmış olması gerekmektedir.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU