Close

Kasım 19, 2016

Miyop | Uzağı Görememe Nedir?

miyop uzağı görememe nedir?

Miyop Nedir?

Miyop, uzağı net görememe durumudur. Gözlerimizin çeşitli nedenlerle, belirli mesafeleri görememesi hastalık olarak değil “kusur” olarak adlandırılır. Göz, ışığı kırarak görüntüyü belirlediği için de bu kusura, “kırma kusuru” adı verilir. Sağlıklı bir gözün yakın, orta ve uzak mesafelerde net görüş sağlaması beklenir.

Genel olarak belirlenmiş mesafeler ise şu şekildedir; Yakın 40 cm’den az, Orta 40 cm – 2 m arası, Uzak 2 m. Kısacası; 2 metreden uzak mesafelerdeki cisimleri net olarak görememe kusuruna “miyop” denir.
Göz küresinin şekli, ışık ışınlarının retinanın çok önünde çok uzağa odaklanmasına neden olacak kadar uzunsa, bir diğer anlatımla uzağı görmeyi zorlaştıracak kadar uzunsa uzağı görememe veya miyop ortaya çıkar.

Miyop kalıtsaldır. Genellikle çocuklarda 8 ile 12 yaş arasında tespit edilir. Ergenlik yıllarında vücut hızla gelişirken daha kötüye gidebilir. Genellikle 20 ile 40 yaşları arasında çok az değişir.

Belirtileri Nelerdir?

Uzağı görmede zorluk
Gözleri kısarak bakma
Daha fazla odaklanmaya çalışmaktan dolayı göz yorgunluğu ve baş ağrısı

Nasıl Teşhis Edilir?

Göz ölçümü ve damlalı muayene ile uzman bir göz hekimi tarafından teşhis edilir. Eğer daha önce genel göz muayenesi olmadıysanız bu yazımızı mutlaka okuyun.

Nasıl Tedavi Edilir?

Uzak mesafeleri daha net görebilmek için kontakt lens veya içbükey (konkav) mercekli gözlük kullanılabilir. Ancak gözlük ve lens sadece daha net görmenize geçici olarak yardımcı olur.
Miyop tedavisi yani kalıcı olarak ortadan kaldırılması lazer tedavisi ile mümkündür. Excimer lazer adı verilen lazer cihazı ile hastanın gereksinim duyduğu yöntemlerle operasyon yapılır. Lazer operasyonu ile 12 dereceye kadar miyoplar tedavi edilebilmektedir. Lasik ya da lazer operasyonuna uygun olmayan hastalarda da göz içi akıllı lensler uygulanabilmektedir. Lazere uygunluk, birçok tetkik uygulandıktan sonra doktorunuzun kararı ile ortaya çıkacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU