Close

Kasım 19, 2016

Şaşılık

şaşılık

Şaşılık Nedir? (Strabismus)

Şaşılık (strabismus), iki gözden birinin, diğerine paralel olan halini kaybetmesidir. Bu durumda bakışlardaki derinlik ortadan kalkar.
Yaklaşık 2,5 cm çapındaki gözlerimiz altışar adet kas ile hareket kazanır.
Bu kaslardan birinde veya birkaçında kuvvet eksikliği ya da kuvvet fazlalığı varsa gözlerdeki paralellik kaybolacak ve o göz kayacaktır. Şaşılık (strabismus) tek bir gözde oluşabileceği gibi iki gözde birden de olabilir.

Nasıl Teşhis Edilir?

Tanısı uzman bir göz doktorunun yapacağı kapsamlı bir muayene ile konabilir. Bu muayenede her iki gözün görme keskinlikleri, kırma kusurları, kayma açıları ve görme yetenekleri değerlendirilir. Özellikle bebeklerde, burun köklerinin gelişimi tamamlanmadan oluşan kaymalar aileyi yanıltabilmektedir.

Tüm çocukların dört yaşına girmeden önce görme muayenesine girmeleri önerilmektedir.

Ailede şaşılık veya göz tembelliği hikayesi varsa daha önce de görme test edilebilir. Buradan sadece çocuklarda görülen bir durum olduğu sonucu çıkarılmamalıdır. Yetişkinlerde de ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde, geçirilen bir kaza sonucu ya da çocuklukta tedavi edilmemiş göz tembelliğinden dolayı görülebilmektedir. Erişkin bireylerde en sık karşılaşılan şikayet “çift görmedir.”

Belirtileri Nelerdir?

Avcılar Şaşılık Tedavisi
* Gözde paralelliğin kaybolması
* Göz sulanması
* Ağrı
* Baş ağrısı
* Çift görme
* Üç boyutlu görüntünün kaybolması
* Bulanık görme
* Baş veya yüzün bir yana dönük olması

Çeşitleri Nelerdir?

Şaşılık Çeşitleri
* İçe doğru (Ezotropya)
* Dışa doğru (Ekzotropya)
* Yukarıya doğru (Hipertropya)
* Aşağıya doğru (Hipotropya)

Nasıl Tedavi Edilir?

Tedavide amaç; görmeyi korumak, gözleri paralelleştirmek, iki gözle görüşü yani derinliği sağlamaktır.

Düzey Göz Tıp Merkezi’nde şaşılık teşhis ve tedavisi uzman hekimlerimiz tarafından teknolojik cihazlarla yapılmaktadır.

Gözlük tedavisi

Tedavisinde ilk tercih edilen yol gözlük tedavisidir. Kırma kusurları adını verdiğimiz miyop, hipermetrop gibi rahatsızlıklara bağlı olarak ortaya çıkan kaymalar, genelde gözlük taktıktan sonra düzelir.

Şaşılık Ameliyatı

Gözlük tedavisi ile düzelmeyen olgularda ameliyat gerekli olur. Ameliyat, sorunlu olan göz kasına gerekli müdahalenin yapılması esasına dayanır. Gereğinden uzun olan göz kası kesilerek kısaltılır. Genelde hastalar, bir iki gün içinde normal yaşamlarına dönebilmektedirler, bu operasyonun başarı oranı oldukça yüksektir.

Botox tedavisi

Kaymaya neden olan kas içersine botilinum toksin (botox) enjeksiyonu yapıldığında gözde paralellik sağlanır, ancak etkisi yaklaşık 6 ay kadardır ve daha çok sinir felcine bağlı şaşılıklar gibi özel durumlarda tercih edilen bir tedavi yöntemidir.

1230
0
ONLINE RANDEVU