Close

Ocak 23, 2017

Albinizm ve Göz

albinizim ve göz

Albinizim Nedir?

Albinizm, genetik olarak ortaya çıkan, cilde, saça ve gözlere rengini veren melanin pigmentinin, hiç olmaması ya da az olması durumudur. Kalıtıma bağlı ve genlerle bir nesilden nesile aktarılan bir hastalıktır. Albinizm’den sorumlu olan gen; göze, deriye ve saçlara melanin pigmentini nasıl üreteceği bilgisini taşıyan gendir. Albinizm ile ilgili genler de hem anneden hem de babadan gelmektedir ve melanin pigmentinin üretimiyle ilgili her iki gen de doğru çalışmamaktadır. Albinizm hastası olan kişilere halk arasında Albino denmektedir.

Albinizm ve Görme

Etkilediği dokulara göre ikiye ayrılmaktadır. Sadece gözlerin etkilendiği türü Oküler A (OA), göz, saç ve derinin etkilendiği türü ise Okülokütanöz A (OKA) olarak adlandırılır. Her iki türde de göz etkilenmekte, görme azalmaktadır. Albinizm’li insanlar kör değildir fakat görüşleri normal de değildir ve gözlüklerle de tam olarak düzeltilememektedir. Yüksek derecede miyop, hipermetrop ve astigmat sıklıkla görülür.

albinizm ve retina

Sıklıkla Yaşanan Göz Problemleri

Albinizm’deki göz problemlerinin ortaya çıkmasının en büyük nedeni fovea bölgesinin az gelişmesidir. Fovea, gözün küçük ama çok önemli bir bölgesidir. Retina, göze gelen görüntüleri algılayan ve beyine giden sinyale çeviren sinir hücreleri içerir. Fovea, retina üzerinde keskin görüşü sağlayan bölgedir ve bu bölge, Albinizm’de tam olarak gelişmemektedir. Albinizm’de foveanın neden gelişmediği tam olarak bilinmemektedir ama melanin pigmentinin yokluğuna bağlanmaktadır.

Nistagmus: Gözün istem dışı ileri geri hareketidir. Her insana göre tedavi şekli değişkendir. Ameliyat, ilaç vb tedavileri söz konusudur.

Strabismus (Şaşılık): Gözlerin odaklanamaması ve birlikte bir izi takip edememesi ile birlikte, bir gözün veya her ikisinin birden doğru hizada olmaması durumudur.

Fotofobia

: Işığa duyarlılıktır. İris renksiz ve şeffaf olduğu için, ışığın göze doğrudan girmesine izin verir ve bu da ışığa karşı duyarlılığa neden olur. Genel bir yargının aksine bu duyarlılık, albinizmli insanların güneş ışığında dışarı çıkmasına engel olmaz. Güneş gözlüğü kullanımı ile güneşten korunmak mümkündür. Albinizmli bebeklerde dahi, güneş gözlüğü kullanımı zorunludur.

Göz Sinirlerinin Beyine Ters Bağlantısı

: Melanin tarafından yönetilen göz sinirleri, melanin eksikliğine bağlı olarak, beyne bağlantısını doğru şekilde yapamazlar. Gözden, beyinin görme bölgesine olan sinir bağlantıları farklıdır. Bu olağandışı sinir sinyalleri gözün bir uyum içinde çalışmasını ve algılamasını engeller.

Albinizm’li insanların kırmızı gözlü olduğu, genel bir görüş olmasına rağmen doğru değildir. Göz rengi griden mavi ve kahverengiye kadar çeşitlilik gösterir. Normal bir aydınlatma altında iris kırmızımsı ya da menekşe rengi gözükür. Bu kırmızımsı görünümün sebebi; iris şeffaf olduğu için, gözün iç kısmını örten retina tabakası dışarıdan görünmektedir. Bu kırmızımsı görünüm kameraya direk bakan birinin flaş patlayınca gözünün kırmızı gözükmesiyle aynıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU