Close

Ocak 6, 2017

Alzheimer Göz Testi

alzheimer göz testi ile anlaşılabilir mi?

Alzheimer Göz Testi

Alzheimer göz testi uygulamak, hastalığın teşhisi bakımından çok önemli bir etken olmasa da dikkat ve göz koordinasyonu bakımından bir gösterge olabilir. Unutulmamalıdır ki bu testteki cevapları bir dakikadan daha uzun sürede bulabiliyorsanız, gerçekten Alzheimer başlangıcı olabileceği gibi gözlerinizde de bazı sıkıntılar olduğunun da habercisi olabilir. Test sadece bilgi edinme amaçlı kullanılabilir. Doğru sonuç için uzman bir hekime görünmelisiniz. Gözlerinizde katarakt ya da ilerlemiş kırma kusurları meydana gelmiş olabilir.

alzheimer göz

Göz Muayenesi ile Alzheimer Tespit Edilir mi?

Alzheimer gibi nörolojik hastalıklarının erken teşhisini, göz retinasını inceleyerek yani detaylı bir göz dibi muayenesi ile tespit edebilmek mümkündür. Ailesinde Alzheimer, Parkinson ya da diğer taraftan diyabet geçmişi bulunan kişiler genetik yatkınlıklarından dolayı, mutlaka, henüz bir şikayetleri yokken göz muayenesi olarak, ne kadar risk altında olduklarının tespitini yaptırmalıdırlar. Araştırmalar, beynin birçok işleviyle yakın ilişkisi olan retinanın, Alzheimer, Parkinson benzeri sinir sistemi hastalıklarında önce ipucunu verdiğini kanıtlamıştır.

Gözün arkasında yer alan retina bölümünde 10 katman yer alır. Yapılmış olan çalışmalar, bu katmanların belli bölümlerinde meydana gelen incelmelerin (zayıflamaların) Parkinson ve Alzheimer hastalıklarının beyindeki sinir hücrelerinde oluşturduğu hasarlara paralellik gösterdiği kanıtlanmıştır. OCT ismi verilen bir cihazla yapılmış olan retina taraması ve FAF ismi verilen retina tetkikleriyle bu sağlık sorunları, artık nörolojik belirtiler vermeden yakalanabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU