Close

Mart 7, 2017

Bahar ve Göz

bahar ve göz

Bahar ve Göz Hastalıkları

Havaların ısınması, bahar aylarının hayatı yeniden tazelemesi, yazın yaklaşması ve yazla birlikte deniz – havuz sezonunun açılması hepimizi psikolojik yönden olumlu olarak etkiliyor. Ancak bahar ve göz hastalıkları da birlikte geliyorlar. Doğadaki değişim, ısı ve nem değişimi, doğanın canlanması için gerekli olan polenlerin uçuşması maalesef gözlerimize zarar verebiliyor.

Yanma, kızarıklık, sulanma, kaşıntı gibi önemli belirtiler tam da bu zamanda başlıyor ve en çok çocukları ve erkekleri tehdit eden göz alerjilerinin habercisi oluyor. Önemsenmediği takdirde ya da geç tedavi edildiğinde, kalıcı göz bozukluklarına davetiye çıkarıyor.

Alerjik Konjonktivit

Alerjik konjonktivit en sık rastlanan alerjik göz hastalığıdır, genellikle çocuklukta başlar, İnsanların yaklaşık yüzde 15’inde alerjinin bir veya birkaç çeşidi görülür. Çevreyle direkt teması nedeniyle göz alerjik hastalıklara daha sık meyil gösteren bir organımızdır. Gözlerde, kaşınma, yanma, batma, kaşıntı, çapaklanma, kızarıklık, sulanma, ışığa karşı hassasiyet ve görme bozukluğu meydana getirebilir. Göz kapakları hafif şişmiş olabilir, kornea, aynı zamanda, burun akıntısı, hapşırma, burunda tıkanıklık ve kaşıntı gibi, alerjik rinit bulguları da olabilir.

Bu belirtiler görüldüğünde zaman kaybetmeden hekime başvurulmalıdır. Çabuk ve kendiliğinden geçeceği düşünülsene de; bu basit gibi gözüken yakınmalar kalıcı görme bozukluklarına sebebiyet verebilir. Göz kuruluğu, göz kapağı gibi sorunlara da zemin oluşturur.

Alerjik Konjonktivitten Korunmak için Yapılması Gerekenler

Pencere açık uyumayın

Bahar ve yazla beraber alerjiyi artıran etkenlerden birisi de ultraviyole ışınlarıdır. Fazla miktarda maruz kalındığında güneşin dik geldiği dönemlerde ultraviyole ışınları ciddi oranda gözümüze zarar verir. Bu dönemlerde mutlaka filtreli güneş gözlüğü kullanılmalı, gözler bol bol soğuk suyla yıkanmalı ve yatarken pencereler kapatılıp yatılmalıdır.

Klimadan uzak durun

Alerjik hastalığı olan kişiler klimalı ortamlardan uzak durmalıdır. Klimada oluşan aşırı nem nedeniyle klima içinde küf ve ev tozu akarları birikir, bu alerjenler oda içine girecektir. Bu da alerjilerin alevlenmesine neden olacaktır. Özellikle düzenli olarak temizliği yapılamayan klimalar büyük tehlike oluşturuyor.

Gözleri rahatlatmak için suni gözyaşı

Suni gözyaşı damlaları hastalarımızı rahatlatacaktır. Ayrıca alerjiye neden olan etkenden uzak durma alınacak önlemler arasında yer alır örneğin kır polenlerin ağaç ve bitkilere ait polenlerin olduğu Yerlerden uzak durmak korumada etkili diyebiliriz.

Fazla klorlu havuzda gözlerinizi açmayın

Havuzdan çıktıktan sonra birçok kişinin gözlerinde kızarıklık olur. Deniz suyu da gözlerde kızarıklığa yol açmaktadır. Ancak havuzda kirliliğin yol açtığı göz rahatsızlıkları olasılığı daha fazladır. Ayrıca eğer havuz suyu fazla klorlanmışsa gözleri, genzi, burun içini yakar. Gözlerde alerjik kızarıklıklar ortaya çıkar. Havuz suyunda gereğinden çok klor varsa hemen hemen herkes bundan etkilenir. Çok klorlu havuzlarda ve ayrıca çok tuzlu denizlerde suyun içinde gözleri açmamak bizi alerjik göz rahatsızlıklarından koruyacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU