Close

Ocak 28, 2017

Blefarit Hastalığı Nedir?

blefarit göz alerjisi

Blefarit Hastalığı Nedir?

Blefarit, göz kapağı iltihabıdır. Birçok kaynakta kirpik dibi iltihabı şeklinde de adlandırılmıştır. Her yaştaki kişilerde, genellikle hijyene dikkat edilmemesinden dolayı ortaya çıkabilir. Blefarit oluştuğu bölüme göre tedavi edilebilir ancak çevre şartları değişmediği müddetçe tekrarlama olasılığı yüksektir. Görmeyi etkileyen göz hastalıklarından değildir ama gözde yanma, batma hissi verdiği için yaşam konforunu düşürebilir. Arpacık ve şalazyon hastalıklarına zemin hazırlar.

blefarit ön blefarit

Çeşitleri Nelerdir?

Göz kapağının ön bölümünde yada arka bölümünde oluşabilir ve oluştuğu yere göre isim alır. Ön Blefarit; göz kapağının dış kenarlarını ve kirpik diplerini etkiler. Arka Blefarit; göz kapağının, gözün içine değen kısmını etkiler ve gözyaşı yağ bezlerinin normal çalışmaması ile ilişkidir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Tüm göz iltihabı tedavilerinde olduğu gibi hijyen ve temizlik esastır. Hastalığın nedeni, göz kapağındaki yağ bezlerinin fonksiyonlarının bozulması veya kirpik diplerinin bakteriler tarafından istilası olduğu için bu sebepleri ortadan kaldırmak tedavide önemli bir rol oynar. Kişinin cilt yapısı, stres veya diğer hastalıklar kolaylaştırıcı faktörler olarak görülebilir. Ön blefaritin tedavisi kirpik diplerinin temizlenmesi ve bu bölgenin damla ve merhemlerle mikroplardan arındırılması ile yapılır.
Arka blefaritin tedavisi ise biraz daha uzun solukludur. Ağızdan verilecek antibiyotiklerin 6-12 hafta kullanılması tedavinin bel kemiğini oluşturur. Yine göz kapağı hijyeninin sağlanması da ana tedaviye yardım eder. Bu iki hastalığın temelinde yatan nedenler farklı olsa da genellikle birlikte bulunurlar ve her ikisinin de tedavi edilmesi gerekir.

Göz hijyenini sağlayabilmek için ilk olarak ellerinizin temizliğine özen göstermelisiniz. Sık sık ellerinizi su ve sabun ile yıkayınız. Ellerinizi gözlerinize sürmeyiniz. Havlu kullanımında, tek kullanımlık kağıt havluları tercih etmelisiniz. Hanımların özellikle makyaj malzemelerini başkaları ile paylaşmamaları da önemli noktalardan birisidir. Lenslerinizi, numarasız ve kozmetik amaçlı olsalar bile başkaları ile ortak kullanmayınız. Kendi lenslerinizi de her akşam yatmadan çıkartarak, özel solüsyona koyunuz ve solüsyonun da son kullanma tarihinin geçmediğinden emin olunuz.

Göz sağlığının bir diğer önemli noktası da bedenimizin genel sağlığının yerinde olmasıdır. Bol su içmeyi ve spor yapmayı ihmal etmeyin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU