Close

Aralık 9, 2016

Çocuklarda Göz Hastalıkları

çocuklarda göz hastalıkları

Çocuklarda Göz Hastalıkları

Çocuklarda en sık görülen göz hastalıkları, doğuştan ve doğumdan sonra oluşanlar olmak üzere ikiye ayrılır. Doğuştan (konjenital) göz hastalıkları, en çok genetik sebeplerden etkilenir. Doğumdan sonra ortaya çıkan, çocuklarda göz hastalıkları takibinde, özellikle bebeğin takibini yapan annenin ya da bakıcının, belirtiler ve hastalıklar hakkında bilgili ve dikkatli olması çoğu zaman kalıcı körlüğü dahi engelleyebilmektedir.

Erken doğan (Prematüre) bebeklerde Prematüre Retinopatisi (ROP)

37. haftadan önce doğan ve/veya 2500 gramın altında doğan bebeklerde oluşan bir göz problemidir. Erken doğumda gözün damarlı kısmı olan retinadaki damarlanma tamamlanmaz ve bebek kuvözde bekletilirken verilen oksijen bu damarlanmanın gelişimini durdurur. Bu da kalıcı körlüğe sebep olur.
Detaylı bilgi için; ROP MUAYENESİ

Normal yenidoğanlarda ilk 15 gün içinde çapaklanma ve kanlanma

Çapaklanma genelde normal olduğu gibi önemli bir rahatsızlık haline de dönüşebilir. Burada annenin, bu durumun farkında olması gerekmektedir. Çapaklanmanın ne zaman başladığı, çapağın rengi ve akıntının özellikleri anne tarafından takip edilmeli ve bebek derhal doktora gösterilmelidir. Özel bir tedavi gerektiren durumdur.
Gene aynı şekilde gözlerde hafif kanlanma da önemsiz bir durum olabilir. Ancak bebek gözünü kısıyor ve sulanma da oluyorsa vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurulması gerekmektedir.

Doğumdan hemen sonra ya da ilk 15 gün içinde başlayan tek veya iki taraflı göz sulanması

Göz yaşı kanallarının darlığı veya tamamen tıkalı olması, sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Bu kanalların tıkalı veya dar olduğu durumlarda, göz yaşı, bu kanallar vasıtasıyla burundan genize akamayacağı için gözde sulanma olur. Tamamen tıkalı olduğu durumlarda gözlerde sulanma ile birlikte çapak da görülecektir.

Şaşılık

İki gözün aynı yönde bakmadığı ve derinliğin kaybolduğu duruma şaşılık denir. Bebeklerde, burun kökünün henüz gelişmemesinden kaynaklanan “yalancı göz kayması” aileleri çoğu zaman endişelendirmekte, çocuğumda şaşılık mı var diye düşünmelerine sebep olmaktadır. Göz kayması olan bebekler, doktor kontrolünde olmalıdır. Doktorunuz, bebeği muayene ettikten sonra, kaymanın gerçek olup olmadığını anlamak için sizi birkaç ay içinde tekrar muayeneye çağıracaktır.

Göz Tembelliği

Eğer çocuğun bir gözü net görüyor ve diğerinde fark edilmemiş bir kırma kusuru var ise net gören göz baskın gelecek ve diğer göz tedavi edilmediği süre içinde görme yeteneğini “unutacaktır”. Burada tembelleşen göze görmeyi öğretecek tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Genelde şaşılık da göz tembelliğine sebebiyet verebilmektedir. Göz tembelliği ve tedavi yöntemleri hakkında daha detaylı bilgi için bu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz: GÖZ TEMBELLİĞİ

Diğer Hastalıklar

Kırma kusurları
Göz kapağı hastalıkları
Konjenital Katarakt
Kornea hastalıkları
Glokom
Travma
Retina ve optik sinir hastalıkları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU