Close

Kasım 19, 2016

Dekolman ve Vitrektomi Ameliyatları

vitrektomi ve retina dekolmanı görüş

Dekolman ve Vitrektomi

Vitrektomi, retina hastalıklarını tedavi etme yöntemlerinden biridir. Gözümüzün damarlı yapısı olan retinada ortaya çıkan önemli sorunlardan biridir dekolman.

Vitrektomi Nedir?

Vitrektomi, gözün arka kısmındaki boşluğu dolduran jeli, yani “vitreus´u” boşaltma işlemidir. Vitreus jelinin boşaltılması vitreoretinal cerraha, retinaya ulaşma imkanı verir. Bilindiği üzere, gözün ön bölümü olan kornea damarsız bir yapıya sahipken, diyabet gibi hastalıkların en çok etki ettiği ve tamamen damarlı bir yapı olan retina bu bölümde bulunur.

vitrektomi

1971 yılında ABD’den Dr. Machemer ve arkadaşları modern vitrektomi ameliyatlarının önünü açmışlardır. Günümüze kadar olan süreçte de giderek gelişen teknikler ve cihazlar ile daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Genellikle skleraya (gözün beyaz kısmına) 3 giriş yapılarak ameliyat gerçekleştirilir. Girişlerden biri, göz içine sıvı vermek için diğer girişler de ışık kaynağı ve vitrektör cihazının girmesi için kullanılır. Vitrektomi ameliyatları için ameliyat mikroskobu, göz içini görebilmek için de kontakt lens veya nonkontakt görüntüleme sistemleri kullanılır. Son yıllarda trans konjonktival vitrektomi sistemleri kullanılmaya başlanmış olup çok küçük girişlerle en az yan etki meydana getirilerek dikişsiz ameliyatlar yapılmaktadır.

Vitrektomi yapma ihtiyacı hangi durumlarda doğar?

Vitrektomi uygulamasını gerektiren birçok sebep olabilir.

En önemli sebepleri:

– Diyabetik retinopati
– Vitreus kanaması
– Makula deliği
– Makular pucker (kırışıklık)
– Retina dekolmanı
Katarakt cerrahisi sonrası göz içinde lens kalıntısı komplikasyonu
– Katarakt ameliyatları sonrası göz içi enfeksiyonlar (endoftalmi)
– Göz içi yabancı cisim çıkartılması

Retina Dekolmanı Nedir?

Retina dekolmanı, nadiren görülen göz hastalıklarındandır. Araştırmalar, 10.000 de 1 kişide gözlendiğini ortaya koymaktadır.Görmeyi ciddi şekilde tehdit eder. Orta yaş ve üzerinde daha sık olmak üzere her yaşta ortaya çıkabilir. Acil olarak tedavi edilmezse, kısmi veya tam görme kaybına neden olabilir.

Retina, gözün iç duvarını tümüyle kaplayan ince, saydam bir dokudur. Görmeyle ilgili hücre ve sinir liflerini içerir. Göz küresinin iç boşluğunu ise vitreus denilen yumurta akı kıvamında bir yapı doldurur. Kornea, lens ve vitreustan geçen görüntü retinada odaklanır. Retinada sinir lifleriyle toplanan görüntü, görme siniri yoluyla beyine gönderilir. Retina sinir tabakası, altındaki pigment epiteli tabakasına yapışıktır.
retina dekolmanı

Retina dekolmanı, retina sinir lifleri tabakasının altındaki pigment epiteli tabakasından ayrılmasıdır. Çoğunlukla retinada oluşan yırtık veya delikler yüzünden, bu iki tabakanın arasında sıvı sızmasıyla gelişir. En sık, gözün uzamasına bağlı olan yüksek miyop kişilerde gözlenir. Retina tabakası gözün ön-arka çapı arttıkça gerilir, incelmeye ve bozulmaya başlar. Bazı ailesel veya dejeneratif hastalıklarda ve bazı enfeksiyonlarda da retina
çevresinde yer yer incelme ve bozulmalar oluşabilir. Retina çevresindeki incelmiş, bozulmuş sahaların varlığında, büzülen vitreus retinadan ayrılmaya çalışırken retinada çekintiler oluşur. Bu çekintiler nadiren sağlıklı retinaya sahip kişiler de gelişebilir.
Retinada çekintiler hasta tarafından “ışık çakmaları, flaş patlamaları” gibi algılanır. Bu ışık çakmaları bazen kısa süreli olabilir, bazen de günlerce sürebilir. Bazı hastalarda ise hiç hissedilmeyebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU