“online

Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ

"Kalıcı görme kaybının başlıca nedeni
Diyabet ve Diyabete bağlı göz hastalıklarıdır.
Eğer diyabet hastasıysanız geç kalmadan muayene olun"


KATARAKT

Katarakt, korkulacak ve büyük zararları olan bir göz hastalığı değildir. Vücudumuzun gelişim sürecinde, doğmak, büyümek ve yaşlanmak vardır. Yaşlanmaya bağlı olarak ise birçok değişim ortaya çıkar. Cildimizdeki kırışıklıklar ve saçlarımızdaki beyazlıklar bu doğal değişimlere örnek olarak gösterilebilir. Bu değişimlerle karşılaştığımızda nasıl ki panik olmuyorsak, katarakt hastalığının da doğal sürecin bir parçası olduğunu bilerek, ona göre davranmak gerekir.

katarakt

Göz içinde, yani gözümüzün ön bölümündeki saydam tabakanın hemen arkasında, doğal bir lens bulunur. Bu lens ışığı tam olarak geçirmesi için şeffaftır. Ancak yaşa bağlı olarak, zamanla şeffaflığını yitirerek, beyazlaşır. Bu beyazlaşma durumuna katarakt diyoruz.

Kataraktın belirtileri

Katarakt nasıl tedavi edilir?

Katarakt tedavisi, sadece cerrahi bir yöntemle yapılır. Fako adını verdiğimiz bu yöntemle sadece 10 dakika süren bir operasyon uygulanır. FAKO yani FAKOEMÜLSİFİKASYON tekniği sayesinde hastaya narkoz verilmez, göze iğne yapılmaz, dikiş atılmaz. Bu sayede hastalarımız, normal yaşantılarına çok kısa sürede dönebilirler.

Ameliyatta başarıyı etkileyen faktörler nelerdir?

Katarakt ameliyatı, uzun süredir yaygın olarak yapılan bir ameliyattır. Bu ameliyatı olmadan önce birkaç önemli noktaya dikkat ederseniz, sonrasında sorun yaşamazsınız ve Trifokal Lens Teknolojisi sayesinde bir daha hiç gözlük kullanmazsınız.

Ameliyat Öncesi Bilinmesi Gerekenler

Ameliyat Sonrası Bilinmesi Gerekenler


GENEL MUAYENE

Lazer Operasyonu

Sadece 15 dk süren bir operasyon ile gözlük ve lenslerinizden tamamen kurtulabilirsiniz. Görme kusurlarını, gözlük ya da lens tedavi etmez, sadece geçici olarak net görmenizi sağlar ancak gelişmiş teknoloji ile uygulanan LASIK operasyonu ile tedavi edilebilir.

DİYABET ve GÖZ

Diyabetik Retinopati

Şeker hastalarında, teşhis konulduğunda mutlaka göz muayenesi yapılmalı, retina normal ise yılda bir kez muayene tekrarlanmalıdır. Diyabetik Retinopati başladığında 3-4 ayda bir takip edilmelidir.

İLERİ TEKNOLOJİ

Katarakt Tedavisi

Göz içi lensinin opaklaşması ile oluşan ve kişilerin yaşam kalitelerini düşüren "Katarakt"ın tek tedavisi cerrahidir, ilaçla tedavisi mümkün değildir. Genelde yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt, basit bir operasyonla tedavi edilmekte, hastalar Multifokal göz içi lensleriyle, yakın ve uzak gözlüklerinden de kurtulabilmektedir.