Close

Kasım 19, 2016

Erkeklerde Göz Problemleri

Erkeklerde göz problemleri

Erkeklerde Göz Problemleri

Gözlerimizde birçok hastalık yaşlanmaya ve kişilerin genel sağlık durumlarına bağlı olarak ortaya çıksa da yapılan araştırmalar kadın ile erkek arasında, göz sorunlarının görülme sıklığı bakımından bazı farklılıklar olduğunu ortaya çıkarmıştır. “Amerikan Tıp Bilimleri Enstitüsü”, kadın ve erkek biyolojik farklılığının sağlıkla ilgili tüm bilimsel araştırmalarda göz önüne alınması gerektiği görüşünde. Erkeklerde göz problemleri, erkeklerin cinsiyet hormonlarına ve sosyal yaşantı tarzlarına göre, kadınlardan farklılıklar gösterebiliyor.

Cinsiyet faktörü, göz sağlığını da farklı şekillerde etkiliyor.

Erkekle kadının göz yapısı arasındaki farklılıklar; gözyaşı bezlerinde, göz yüzeyinde, lenste ve retinada (gözün sinir tabakası) izleniyor. Östrojen, progesteron, androjen gibi cinsiyet hormonları ve yaşa bağlı olarak bu hormonlardaki değişim; görmeyi etkiliyor.

Dikkat edileceği üzere, sadece cinsiyet hormonları ve bu hormonların vücuttaki doğal değişimleri bile sadece gözlerimizde değil, tüm vücudumuzda farklı hastalıkların ortaya çıkmasına sebep olabiliyor.

Kimi göz hastalıkları erkeklerde daha fazla görülüyor.

Bu hastalıkların başlıcaları şunlar:

Göz tansiyonunun kimi tipleri (örn. pigmenter glokom) Glokom hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız,
Göz alerjisinin ciddi formları (örn. vernal keratokonjonktivit),
Retinanın kimi hastalıkları (örn. Coat’s hastalığı),
Göz sinirinin kimi hastalıkları (örn. Leber kalıtsal optik nöropati) ve
Behçet hastalığı (gözün tüm bölümlerini etkileyebilen bir göz hastalığı).

Göz yaralanmalarına da erkeklerde, kadınlara kıyasla 2 kat daha sık rastlanıyor. Yirmili yaşlardaki erkekler, göz yaralanmaları açısından en yüksek risk altındaki grup.

Günümüzde erkek cinsel iktidarsızlığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaçlar; retinadaki damarları etkileyerek mavimsi görmeye, mavi ile yeşili birbirinden ayırt etmede zorluğa ve ışık hassasiyetine yol açabiliyor. Eğer, kullanıcılar bu tip görme şikayetleri yaşıyorlarsa, araç sürme konusunda dikkatli olmalılar. Görme ile ilgili bu şikayetler geçici olmakta ve kalıcı hale dönüşmemekte.

Bu ilaçları kullanan çok az sayıda kişide ise, “iskemik nöropati” denen ve görme sinirinde beslenme bozukluğuna bağlı görme kaybı gelişti. Ancak iskemik nöropati zaten 45-65 yaş grubuna özgü bir hastalık ve bahsi geçen ilaçların kullanımı olmaksızın da izlenebiliyor. Diğer bir deyişle, bu ilaçları görme kaybının tek suçlusu olarak kabul etmek mümkün değil. Tek gözünde iskemik nöropati geçirenlerde, cinsel iktidarsızlık ilaçlarının kullanılmaması tavsiye ediliyor.

Başka retina hastalıklarında ise henüz ilaç kısıtlaması yok. Zaman içinde göz sağlığı yönünden yeni ve kalıcı etkilerle karşılaşılıp karşılaşılmayacağı ve o zaman belli kısıtlamalara gidilip gidilmeyeceğini söylemek için ise şimdilik erken.

Sadece erkeklerin kullandığı bir diğer ilaç grubu ise prostat ilaçları. Prostat büyümesinin tedavisinde kullanılan bu ilaçlar; göz bebeğini genişleten kasa etki ederek, göz bebeğinin büyümesini engelliyorlar. Bu durum katarakt ameliyatını teknik olarak zorlaştırıyor. O nedenle, katarakt ameliyatı öncesi bu ilaçların kullanımına ara verilmesi tavsiye ediliyor ve ameliyatlarda da ilave önlemler alınıyor. Katarakt hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU