Close

Şubat 13, 2017

Göz Akında Sararma

göz akında sararma neden olur

Göz Akında Sararma Ne Demektir?

Göz akında sararma, gözlerimizin beyaz kısmı olan sklera’nın sarı bir renk alması durumudur. Normalde bembeyaz olan bu bölüm, çeşitli sebeplerle, kalıcı ya da geçici olarak sarı renge bürünebilir. Yazımızın en başında söyleyelim; önemli bir hastalığın belirtisi olabilir.

göz akında sararma

Göz Akında Sararma Neden Olur?

Genelde iki grup halinde ortaya çıkar. Birinci grup; yaşa bağlı oluşan hafif sararmalardır. Gözlerimiz de vücudumuzdaki her organ gibi yaşlanır. Yaşa bağlı olarak ortaya çıkan katarakt ya da sarı nokta hastalığı gibi doğal bir şekilde, göz akı da yaşlandıkça sararacaktır. Bu durumda yapılacak herhangi bir tedavi ya da tedavi gerektiren bir durum yoktur.

İkinci grup ise önemli hastalıkların belirtisi olan belirgin sarılık durumudur. Belirgin sarı rengi oluşturan, kanda bulunan bilirubin adı verilen bir maddenin değerinin yükselmesidir. Bilirubin maddesinin vücutta olması gereken değeri 1mg/dl civarındadır. 2 ile 3 arasına yükselmesi durumunda, gözlerin beyaz bölümü yani göz akı sararmaya başlar. Ve göz sararması şikayeti baş gösterebilir. Bilirubin değerinin 3 ve üzerinde olması ise deride de sararmaya sebebiyet verebilmektedir.

Kanda indirek olarak bulunan bilirubin maddesi, karaciğere gelir ve direkt bilirubin haline gelir. Karaciğerden sonra safra bölgesine ardından ise bağırsaklara gider. Bilirubin’in bir kısmı kana karışırken, bir kısmı ise dışkı ile dışarı atılır.

Bilirubin safradan bağırsaklara doğru ilerleyemezse ki bu durum genellikle safra yollarında olan sorunlardan kaynaklanır, dışkının yapısı ve renginde değişim meydana gelebilir. Bu durumda dışkının macun gibi bir yapıda olduğu farkedilir. Sarılık söz konusuysa ancak dışkı renginde herhangi bir değişim yoksa, karaciğerde bilirubin dengesi ve mekanizmasında olabilecek sorundan şüphelenilir.
Gözlerin sararması yani göz akı sararması ya da deride sararma problemi karaciğer ve safra yolları gibi ciddi rahatsızlıkların habercisi olabilir. Gerekli tetkikler ve sarılığın altında yatan nedenin saptanabilmesi için bir an önce uzman doktora başvurmakta fayda vardır.

Ayrıca genel göz muayenesi ile birçok hastalığın teşhis edilmesi mümkündür. Alzheimer, akdeniz anemisi, hipertansiyon, diyabet, lösemi gibi önemli hastalıklar, basit görünen göz muayenesi ile çoğu kez erken teşhis edilmekte ve zamanında müdahale edilmesi sağlanmaktadır.

Bu yüzden hiçbir şikayetiniz olmasa bile yılda en az bir kez göz muayenesi olmayı ihmal etmeyiniz.

Ayrıntılı bilgi ve randevu için bizi arayabilirsiniz;

Online Randevu İçin Tıklayın

 

Esenyurt göz hastanesi

Beylikdüzü Göz Hastanesi

Avcılar göz hastanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU