Close

Kasım 19, 2016

Göz Anjiyosu FFA

göz anjiyosu ffa

Göz anjiyosu FFA nedir?

Göz anjiyosu FFA, göz dibinin incelenmesi işlemidir.
Gözlerimizin ön kısmında bulunan katmanlar genelde damarsız yapılardan oluşur. Bu damarsız yapılar, dışarıdan gözlerimize ulaşan ışıkları, arka kısımda bulunan retina ve makulaya gönderebilmek için şeffaftırlar. Retina gözümüzün arka kısmında bulunur ve damarlı yapıya sahiptir. Göz içindeki damarları inceleyebilmenin en iyi yolu göz anjiyosu yapmaktır.

Fundus fluoresein anjiografisi (FFA) gözün arka kısmındaki retina ve koroid olarak adlandırılan sinir tabakasını ve bunun destek dokusunu incelemekte kullanılan bir tetkiktir. Gözün anjiyografik görüntülenmesi ile şeker hastalığı, hipertansiyon, gece körlüğü, göz tümörleri ve retinanın yapısal bozuklukları ortaya çıkarılabilmektedir.

Diyabetli hastaların göz dibi anjiyosunu belirli aralıklarla yaptırmasında fayda vardır.

Göz anjiyosu FFA nasıl yapılır?

Hastanın vücuduna koldan uygulanan bir iğne aracılığı ile boyalı bir madde verilir. Bu madde ışığı yansıtma özelliği olan bir maddedir. Hastaya damardan verilen madde bütün vücudu dolaşır ve dolaşım esnasında gözden de geçer. Vücuda verilen boyalı madde, atardamara geldiği anda gözün fotoğrafları çekilir. Göz içindeki bu dolaşım esnasında damarlardan sızdırma olup olmadığı ve damar yapılarında bir bozukluk olup olmadığı tespit edilir.
Vücuda verilen ışığı yansıtıcı madde bir süre sonra vücuttan atılır ve damar duvarında birikinti halinde kalır. Göz bu durumdayken yeniden fotoğrafları çekilir ve işlem sonlanır. Yarım saat kadar süren bu işlemin hastaya hiçbir zararı yoktur.

Göz anjiyosu FFA sayesinde pek çok hastalığın tanısı yapılabilir.
Özellikle Retina hastalıklarının teşhisi bakımından hayati değer taşır.
Göz anjiyosu sonunda göz dibindeki damarlarda kaçak tespit edilirse o bölgeler lazer ile kapatılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU