Close

Kasım 19, 2016

Göz İnflamasyonları

göz inflamasyonları

Göz inflamasyonları

İnflamasyon (iltihap), tahriş, yaralanma veya infeksiyona karşı vücudun tepkisi anlamına gelen tıbbi terimdir. Bulaşıcı bir organizmaya (bakteriler veya virüsler gibi), antijene (vücuttaki yabancı bir madde) veya doku yaralanmasına karşı vücudun normal koruyucu tepkisidir. İltihap eğer göz katmanlarında oluşursa bunlara göz inflamasyonları denir. İşte bunlardan bazıları;

Episklerit

Konjonktiva ve sklera (gözün beyaz kısmı) arasında meydana gelen bu iltihabi durumun sebebi genellikle bilinmez, nadiren romatizmal hastalıkla eşlik edebilir. Gözde künt bir ağrı ve kızarıklık meydana gelir. Hafif olgular kendiliğinden geçebilir. Ağır olgularda mutlaka tedavi gerekir.

Sklerit

Bağışıklık sistemiyle ilgili bazı bozukluklarda, romatizmal vücut hastalıklarında ortaya çıkabilir. Bulanık görme, göz ağrısı, baş ağrısı, ışıktan rahatsız olma ve gözde kızarıklık gibi şikayetler ortaya çıkarır. Ciddi bir hastalık olduğu için derhal tedaviye başlanması gerekir.

Keratit

Korneanın iltihaplarına keratit adı verilir. Bakteriler, virüsler ve mantarlar korneayı enfekte edebilir. Gözde kızarıklık, akıntı, ağrı, görme kaybı ve ışıktan rahatsızlık meydana gelir. Kornea enfeksiyonları çok acil bir şekilde tedaviye başlanmadığı takdirde hızla ilerler. Görmeyi kalıcı şekilde bozabilir. Tedavide geç kalındığı takdirde meydana gelebilecek olan kesafetin kornea nakli ile tedavisi gerekebilir. Bazı kontrol edilemeyen vakalarda keratit bir ülsere dönüşüp gözün delinmesine yol açabilir.

Allerjik konjonktivit

Değişik allerjen maddeler gözde kaşıntı, yabancı cisim hissi, kızarıklık ve sulanma gibi şikayetler meydana getirir. Allerjilerin çok hafif formları olduğu gibi ağır seyreden formları da vardır. Özellikle ağır formlarında zamanında ve uygun tedavi yapılmazsa gözde görmeyi dahi etkileyebilecek sorunlar meydana gelebilir.

Mikrobik konjonktivit

Bakteriler, virüsler, mantar ve parazitlerle enfeksiyon sonucu konjonktivada kızarıklık, çapaklanma ve kum kaçmış gibi hissetme şeklinde şikayetler meydana gelir. Özellikle bebeklerde doğum esnasında anne kanalından kapılan mikroplara bağlı meydana gelen konjonktivitler oldukça ağır seyreder. Doğumda veya doğumdan birkaç gün sonra bebekte yoğun huzursuzluk ve gözlerinde çapaklanma olur. Bazı konjonktivitler her ne kadar kendiliğinden düzelebilse de uygun antibiyotik tedavisinin alınması gerekir.

Göz inflamasyonları, bakteriler, virüsler ve mantarlar yüzünden oluşurlar. Yani göz inflamasyonlarını engelleyebilmek için kişisel olarak yapabileceğimiz şey; Temizlik ve hijyene dikkat etmek, havlu, makyaj malzemesi gibi göze temas eden kişisel eşyaları başkaları ile paylaşmamaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU