Close

Mart 14, 2017

Göz Şikayetleri

göz şikayetleri

En sık rastlanan göz şikayetleri nelerdir?

Göz şikayetleri, görmeyi kalıcı olarak etkileyebilecek hastalıklarda bile, basit durumlara benzer şekillerde ortaya çıkar. Örneğin gözlerimizde cisim batma hissi oluşması, gerçekten bir toz parçası veya benzer bir cismin kaçmasını, göz kuruluğunu ya da iltihaplanmayı gösterebileceği gibi behçet, üveit gibi ciddi rahatsızlıkların da belirtisi olabilir. Gözde batma hissi ile ilgili yazımızı mutlaka okuyunuz.

Her hastalık belirti vermeyebilir

Göz şikayetleri, genel olarak birbirine çok benzese de Göz Tansiyonu – Glokom gibi hastalıklar ise hiçbir belirti göstermeden, görme yetinizi elinizden alabilir.

Göz sağlığını korumanın en iyi yolu, göz şikayetleri oluşmasını beklemeden genel göz muayenesi yaptırmaktır. Hiç bir şekilde kişiyi yormayan bu muayene ile doktorunuz, hem gözlerinizin sağlık durumu hakkında hem de genel sağlık durumunuz hakkında genel bir bilgiye sahip olacaktır. Eğer doktorunuz daha detaylı araştırmaları gerekli görürse sizden birtakım tetkikler isteyebilir.

Bazı şikayetler ihmale gelmez

Ne yazık ki ülkemizde birçok insan, önlenebileceği halde ihmal edilmiş hastalıklar yüzünden kör olmaktadır. Oysa ki düzenli muayene ve tedavi ile bugünün teknolojisi sayesinde birçok hastalık, geri döndürelemese de vereceği hasar önlenebilmektedir.

Ancak bazı şikayetler var ki, hiç vakit kaybetmeden acil olarak göz hekimine başvurulmadığı taktirde telafi edilemez sonuçlar doğurmaktadır. Bunların başında “gözde ışık çakması” adını verdiğimiz durum gelmektedir. Geçici olsa bile ani görme kaybı da önemli bulgulardan biridir.
Acil göz şikayetleri için şu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Genelde karşılaşılan göz şikayetleri

* Çift görme
* Bulanık görme
* Renkleri seçememe
* Gözde ağrı
* Gözde batma hissi
* Gözlerde kızarıklık
* Gözlerde aşırı sulanma
* Cisimleri kırık görme
* Göz kapağında şişlik
* Gözde akıntı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU