Close

Aralık 22, 2016

Göz Spazmı Nedir?

göz spazmı

Göz Spazmı

Göz spazmı, göz kaslarının kasılı kalması, gevşeyememesidir.
Gözlerimiz uzağa bakarken ve yakına odaklanırken farklı kırma kuvveti uygulanır. Bu göz içi lensinin kaslar tarafından hareket ettirilmesi ile oluşur.
Uzağa bakarken gevşeyen göz kasları, okuma mesafesini netleştirebilmek için kasılmak zorundadır. Göz, kasılıp gevşeyerek, içindeki doğal merceği yakını ve uzağı görebileceği hale getirir. 40 yaşından sonra uyum yapma yeteneği gençlik yaşında göre daha zordur. 5 diyoptri yerine sadece 3 veye 2 diyoptri ile uyum sağlayabiliriz. İşte biz buna uyum yeteneğinin gerilemesi yada diğer adıyla prespiyopi deriz.

Gözde uyum spazmı nasıl olur?

Okuma mesafesi, gözlerimizden yaklaşık 40 cm’lik mesafedir. Bu ve daha yakın mesafelerde okuma ya da bilgisayarda çalışma yaptığınız sırada gözlerimiz, göz içi lensi bombeleştirmek için tüm kuvvetiyle kasılacaktır. Okuma ya da çalışmanızı hiç ara vermeden 20 dakikadan daha uzun süre devam ettirirseniz, tekrar uzağa baktığınızda kasılı kalabilir.

Göz spazmı belirtileri

* Gözleri ovuşturma ihtiyacı (Bunu kesinlikle yapmayın ve alışkanlık haline getirmeyin. Göz ovuşturmak keratokonus hastalığının başlıca nedenlerindendir.)
* Uzun süre yakına baktıktan sonra ileriye bakarken görüntünün bulanık olması
* Gözlerde kanlanma
* Göz kuruluğu

Şunu unutmayınız, birçok göz hastalığının, hastanın kendisi tarafından fark edebileceği belirtileri aynıdır. Bu yüzden belirtilere bakarak lütfen kendi kendinize teşhis koyma hatasına düşmeyiniz.

Özellikle küçük yazıları okurken ve hafif loş ortamlarda çalışıyorsak bu tür spazmlar daha çok ortaya çıkar ve göz üstünde yorgunluk, başta ağrı, gözde kızarma daha çabuk meydana gelir.

Göz spazmı nasıl tedavi edilir?

Göz spazmının en uygun tedavi yöntemi oluşmasını engellemektir. Göz sağlığımıza ve kendimize gereken özeni gösterdiğimizde ortaya çıkması nadir olan bir durumdur.

Göz spazmının oluşmasını engellemek için 20/20 kuralını uygulamakta fayda vardır. Bilgisayar karşısında 20 dakika çalıştıktan sonra, 20 saniye boyunca uzağa bakmalısınız. “Uzak” göz hastalıklarında 2 metreden sonrası anlamını taşımaktadır aslında ama bu çalışma için en az 20 metreye odaklanmaya çalışmanız gerekmektedir. Göz spazmı tüm tedbirlerinize rağmen devam ediyorsa, gizli hipermetrop bulunabilme ihtimali vardır.

Bilgisayar başında yapılan hatalar

* Yanlış oturma pozisyonu
* Ekrana gereğinden fazla yaklaşarak okuma
* Aydınlatma hataları
* Monitör parlaklık ayarında yapılan hatalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU