Close

Kasım 19, 2016

Göz Tansiyonu Ameliyatı | Glokom Ameliyatı

avcılar göz tansiyonu ameliyatı

Göz Tansiyonu Ameliyatı – Glokom Ameliyatı

Göz tansiyonu ameliyatı ya da glokom ameliyatı, glokom tedavisinde kullanılan diğer yöntemler etkisiz kaldığında uygulanan bir yöntemdir. Diğer cerrahi göz uygulamalarında olduğu gibi operasyon ile hastalığın gözden alınması gibi bir anlam taşımaz ya da glokom cerrahi müdahale ile tedavi edilir demek çok doğru olmaz. Cerrahi müdahalenin esası çalışmayan göz içi sıvısı kanallarının yerine suni bir kanal açmaktır.

Başlıca glokom ameliyatı çeşitleri

göz tansiyonu ameliyatı | glokom ameliyatı
* Trabekülektomi
* Gonyotomi
* Trabükülotomi
* Viskokanalostomidir.

Glokom bir ileri yaş hastalığı olup, genetik faktörlerden ileri derecede etkilenir.
Glokom, değişken olan göz içi sıvı basıncının yani “göz tansiyonunun” görme sinirine baskı yaparak, bu siniri tahrip etmesi ile ortaya çıkan bir hastalıktır. Görme sinirinde hasar olması demek doğrudan kalıcı görme kaybı anlamına gelir. Bu yüzden göz tansiyonu, görme sinirine hasar vermeyeceği seviyelerde tutulmalı, görme kaybı engellenmelidir. Çünkü günümüz teknolojisinde görme sinirine bağlı görme kayıpları telafi edilememektedir.

Erken teşhis ve tedavi edilmediğinde kalıcı körlükle sonuçlanan göz tansiyonunun takibinde ve görme sinirinde hasar oluşup oluşmadığının belirlenmesinde Görme Alanı ve OCT (Optik Sinir Tomografisi) cihazı, tedavisinde ise; SLT (Selektif Lazer Trabeküloplasti) Lazer teknolojisi kullanılmaktadır.

SLT LAZER (Selektif Lazer Trabeküloplasti)

Glokoma bağlı göz içi basıncını düşüren, göz damlalarının yerine ya da göz damlası ihtiyacının azaltılmasını, göz kanallarının ameliyat edilmeden açılmasını sağlayan basit ve oldukça etkili bir lazer tedavisidir. Hastayı zora sokmadan, 5 dakikada yapılabilmektedir.
Avcılar Glokom Ameliyatı
Hafif glokomlarda damla tedavisi ve SLT Lazer tedavisi tercih edilmek ile beraber ileri glokomlarda cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU