Close

Şubat 15, 2017

Göz Tansiyonu Belirtileri

göz tansiyonu belirtileri

Göz Tansiyonu Belirtileri Nelerdir?

Göz tansiyonu belirtileri, özellikle başlangıç evrelerinde, hastanın kendi kendine fark edebileceği belirtiler veren bir hastalık değildir. Çoğu zaman glokom hastaları, kırma kusurları için başvuruda bulunduklarında yapılan genel göz muayenesinde tespit edilmektedir. Genel göz muayenesi sırasında “göz tansiyonu” değerleriniz rutin olarak ölçülür. Bu değerler, glokom hastalığının teşhisi konusunda fikir verse de yeterli değildir. Belirtilen değerlerin bulunduğu aralık doktorunuz tarafından değerlendirilir. Eğer doktorunuz göz tansiyonunuzu glokom sınırında bulursa glokom teşhisi için Görme Alanı Testi isteyebilir. Bu test, hastalığın görme sinirini ne derecede tahrip ederek, görme kaybı başlattığını belirler.

Göz Tansiyonu Kaç Olmalıdır?

Glokom hastalığı hakkında en sık sorulan sorulardan biri göz tansiyonu değerlerinin kaç olması gerektiğidir. Bulgu olarak da göz tansiyonu belirtileri arasında sayılabilir. Ancak ne varki normal tansiyon gibi belirlenmiş değerleri yoktur. Çünkü tansiyon değeri değil, tansiyonun görme sinirine yaptığı baskı sonucu oluşan tahribat miktarı önemlidir. Herkeste farklı sonuçlar ortaya çıkabilir. Örneğin göz tansiyonu değeri 25 olarak ölçülmüş ama görme alanı testinde hiçbir daralma bulunmamış hastalar vardır. Bu durumda 25 değeri yüksektir ve hasta glokom hastasıdır denemez.

Göz Tansiyonu Kimlerde Görülür?

Glokom herkeste ve neredeyse her yaşta görülebilir. Ancak diğerlerine göre daha yüksek risk altında olan hasta grupları şunlardır:
* Ailesinde glokom öyküsü bulunanlar: Genetik bakımdan etki altında olduğunuz kişilerde glokom var ise yüksek risk altındasınız demektir. Hiçbir şikayetiniz yokken yılda en az iki kez genel göz muayenesi olmanız gerekmektedir.
* Yüksek miyopu olanlar
* Yüksek hipermetroplar
* Yaşınızın 35 ve üstü olması
* Uzun süreli kortizonlu ilaç kullananlar
* Diyabet (şeker) hastasıysanız
* Yüksek tansiyon hastası olanlar

Göz tansiyonu belirtileri içinde bulanık görme, baş ağrısı, bazı hastalarda geçici olarak bulanık görme sık karşılaşılanlardandır. Dikkat edebileceğiniz gibi bu belirtiler, diğer birçok göz hastalıklarında olan belirtilerdir. Bu yüzden hastalar durumun ciddiyetini idrak edemezler. Kalıcı körlük oluşturabilecek durumları kabullenmek çok kolay olmamaktadır. Glokom için özellikle yapılması gereken, yaş ilerledikçe, rutin genel göz muayenesini ihmal etmemek ve sayısını yılda birden ikiye çıkarmaktır. Rutin göz muayenesi sırasında doktorunuz herhangi bir tehlike olup olmadığını fark edecek ve sizi ona göre yönlendirecektir.

Konuyu daha detaylı anlattığımız Glokom Nedir yazımızı mutlaka okuyunuz.
Glokom hakkında bilgiler için Türk Oftalmoloji Derneği’nin sitesini de ziyaret edebilirsiniz.

ONLINE RANDEVU