Close

Kasım 19, 2016

Göz Tansiyonu Glokom Tedavisi

goz tansiyonu glokom tedavisi

Göz Tansiyonu (Glokom)

Glokom hastalığı, göz tansiyonunun yani göz içi basıncının, görme sinirini tahrip etmesidir. Bu tahribat, engellenmezse kalıcı görme kaybına neden olur. Başlangıç dönemlerinde, genelde, belirti göstermediği için hasta durumu fark edemez ve şikayetleri başladığında, görme siniri tahribatı da başlamış olur. Buradaki en ilginç nokta, birçok hastanın görme alanındaki daralmayı da fark edemiyor olmasıdır. Göz tansiyonu, düzenli olarak göz muayenesi olan kişilerde erken teşhis edilebilir ve glokom, görme sinirine zarar vermeden durdurulabilir.

Unutmayınız; görme sinirinde oluşan tahribat, kalıcı olarak görmenizi azaltabilir veya tamamen ortadan kaldırabilir ve geri döndürülemez.

Göz tansiyonu, yaşa bağlı değildir ve her yaşta görülebilir. Her yüz insandan birinde olan bu hastalık, tüm körlüklerin %5’ini oluşturmaktadır.

Belirtileri

Sabahları belirginleşen baş ağrıları

Zaman zaman bulanık görme

Geceleri ışıkların etrafında ışıklı halkalar görülmesi

Televizyon izlerken göz etrafında ağrı

NOT: Genellikle bu belirtiler ile karşılaşan hastalarda, görme kayıpları da başlamıştır.

Nasıl Teşhis Edilir?

Görme sinirindeki hasardan dolayı görme kaybının miktarını gösteren görme alanı, görme siniri ve sinir lifi analizi yapan OCT (optik sinir tomografisi), HRT (sinir lifi analizi) ve ölçülen değerinizin gerçeğe ne kadar yakın olduğunu belirleyebilecek olan PAKİMETRİ cihazları ile yapılan tetkikler sonrasında ancak uzman bir göz hekimi tarafından teşhis edilir ve tedavi süreci planlanır.

Göz Tansiyonu Tedavisi

Glokomun tedavisi üç şekilde yapılır;

İlaç tedavisi

Lazer tedavisi

Cerrahi tedavi

İlaç Tedavisi:

Glokomun ilaçla tedavisinde kullanılan birçok damla mevcuttur. Bu damlalar değişik etki mekanizmalarıyla göz içi basıncını düşürürler. Belirli aralıklarla düzenli olarak ve hayat boyu kullanılırlar. Başlangıç tedavisi ile başarılı olunamazsa, ikinci damla eklenir. Yine göz tansiyonu düşmezse tedaviyi yapan doktorun görüşüne göre üçüncü damla eklenir veya diğer tedavi yöntemlerine başvurulur.

Lazer Tedavisi:

Göz tansiyonu tedavisi’nde, ilaç tedavisine yeterli cevap alınamayan hastalarda lazer işlemi, ameliyattan önce uygulanabilen bir tedavi seçeneğidir. Gecikmeden uygulandığında bu yöntem çok başarılıdır.

Cerrahi Tedavi:

Ameliyatla, gözün beyaz kısmında küçük bir kanalcık açılır. Dışarıdan görünmeyecek kadar küçük olan bu kanal ile gözün içerisindeki yüksek basınçlı sıvının tahliyesi kolaylaşır.

ONLINE RANDEVU