Close

Kasım 19, 2016

Göz Tembelliği Tedavi Yöntemleri

göz tembelliği tedavi yöntemleri

Göz Tembelliği | Ambliopi Nedir?

Göz tembelliği, çeşitli sebeplerden dolayı bir gözün diğerine oranla daha az görmesi durumudur. Genelde tek bir gözde görülür. Katarakt, şaşılık gibi hastalıklar sebep olabileceği gibi zamanında fark edilmemiş, yüksek derecede kırma kusuru da sebep olabilir. Çocuklarda zamanında yapılmayan göz muayeneleri, çocukların gözlerinden birinin görme işlemini “öğrenememesine” sebep olabilmektedir. Görmeyi öğrenemeyen göz, ileride gözlük veya lens takıldığında da cevap vermeyecek, görme işlemini gerçekleştiremeyecektir. İşte görme keskinliğini kazanamayan bu göze “tembel göz” ya da “ambliopik göz” denir. Göz tembelliği tedavi yöntemleri, teknoloji ile birlikte sürekli olarak gelişmektedir. Bizler de konuyu yakından takip ederek, FDA (Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi) onaylı tedavileri sizlerle buluşturuyoruz.

Göz Tembelliği Tedavi Yöntemleri

Göz tembelliği, rutin bir göz muayenesi sırasında doktor tarafından kolaylıkla fark edilebilir. Göz tembelliğinin tedavisi 8-10 yaşına kadar yapılmalıdır. Çünkü erken çocukluk ve bebeklik döneminde tedavi edilmez ise tembellik durumu kalıcı olur. Ancak göz tembelliği önlenebilir bir görme kaybıdır.
Bilindiği üzere görme sinirine bağlı görme kayıpları geri getirilememektedir ama göz tembelliğinde hastanın görme siniri genelde hasar görmemiş olur. Dolayısıyla görme kaybı sadece beynin öğrenmemesi ile ilgilidir. Yenilenen teknoloji bu konuda da çalışmalar yürütmektedir.

Kapama Tedavisi

Özellikle çocuklarda, göz tembelliği doğru zamanda fark edildiğinde en etkin tedavi, kapama tedavisidir. Kapama tedavisi, görme keskinliği normal seviyeye ulaşmış olan gözü, bant veya bir gözlük yardımı ile kapatarak diğer gözü daha fazla çalıştırmaktır. Sık kullanılan, etkili ve basit bir yöntemdir.

Cam Stimülatör Egzersizi (Cambridge Stimulator)

Bu tedavi metodunda yüksek kontrastlı siyah ve beyaz bantların dönmesi ile oluşan uzaysal frekansların görme sistemini uyararak fonksiyonlarını kaybetmiş hücrelere tekrar fonksiyon kazandırdığı düşünülmektedir.

Neurovision | Nörovizyon

Neurovision tedavisi; göz kaslarını gevşetmeye yönelik göz egzersiz programlarının aksine, klinik ve bilimsel olarak kanıtlanmıştır ve FDA onaylıdır. Neurovision seansları esnasında, bir dizi görsel uyarmalar ve tekrarlanan görüntüler ile beyin eğitilir ve görsel işlemlemenin arttırılması sağlanır. Görmeyi geliştirebilmek ve daha iyi görmemizi sağlayabilmek için neurovision, kişinin performansını sürekli olarak analiz eder ve kişiye özel eğitim seanslarını hazırlar.
Neurovision; ek ameliyat, ilaç veya yan etki olmadan daha iyi görebilmeniz için beyninizi eğitir.
Neurovision ile ilgili detaylar için lütfen tıklayınız…

AmbpiNet Uygulaması

Çocuğunuzda göz tembelliği varsa ve kapama yapmakta zorlanıyorsanız AmbpiNet programı ile kapamayı daha kolay ve etkin yapabilirsiniz.
En son yapılan Ulusal Göz Enstitüsü çalışmaları neticesinde, el-göz koordinasyon çalışmalarının göz tembelliği tedavisinde faydalı olduğu ortaya çıkmıştır. AmbpiNet programının amacı, tembel gözün görme performansını daha iyi hale getirmektir.
AmbpiNet uygulaması, görme performansını artırmak için tasarlanmış 11 çalışmadan oluşmaktadır. Çocuğunuz 6 çalışmayı her gün otomatik olarak yapacaktır. İlk zamanlarda hedefler büyük ve kolay görünür olacaktır. Ancak ilerledikçe, hedefler sistematik olarak gittikçe küçülecektir. Amaç, tembel gözü daha ufak detayları seçmeye zorlamak ve el-göz koordinasyonunu daha iyi hale getirmektir. Ekrana yaklaşmak, hedeflerin daha büyük görünmesini sağlar ve yapılan çalışmaların amacına ulaşmasını engeller.
AmbpiNet uygulaması ile ilgili detaylar için lütfen tıklayınız…

Göz tembelliği tedavi yöntemleri güncel olarak bu saydıklarımızdan ibarettir. Yeni yapılan çalışmalar dünya çapında kabul gördükçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU