Close

Göz Testleri

Göz testleri, göz hastalıkları açısından bilgi vermeyi amaçlayarak, evde kendi kendinize fikir sahibi olabilmeniz için tasarlanmıştır. Hiçbir zaman muayenenin yerini tutmaz ve tıbbi bir kesinlik ve geçerlilik taşımaz.

Ne zaman göz muayenesi olunmalı?

Gözlerimiz vücudumuzun dışa açılan pencereleri olduğu kadar, göz muayenesi yapan bir doktor için de kişinin vücudunun içine açılan birer penceredir. Uzman bir göz hekimi, basit bir göz muayenesi sayesinde, kişinin belki de henüz farkında dahi olmadığı diyabet, yüksek tansiyon, akdeniz anemisi gibi hastalıklarını teşhis edebilir.

Ayrıca, sonuçta görme yetinizi elinizden alabilecek birçok göz hastalığı, maalesef ilerlemeden belirti vermeyebilir.

İşte bu sebepler yüzünden, hiçbir şikayetiniz olmasa bile yılda en az iki kez rutin göz muayenesi olmalısınız.

Geçici olsa bile görme kaybı, şiddetli ağrı, yaralanma gibi durumlarda ise acil olarak göz hekimine başvurmanız gerekmektedir.

EŞEL TESTİ

eşel testi
Gözünüzde görme ile ilgili bir problem olduğuna inanıyorsanız bu testi yaparak bunu öğrenebilirsiniz. Yapmanız gereken ekranınıza normal izleme mesafesinde oturup (göz ile ekran arası yaklaşık 60 cm) bir gözünüzü eliniz ile kapatıp, satırlardaki harfleri yanında yazan bakma mesafesine göre incelemek. Aynı işlemi diğer gözünüz için de tekrarlayın.

Sorunsuz bir insan gözü 20/20 mesafesindeki yazıyı okuyabilmelidir. Eğer yazıları okumakta sıkıntı çekiyorsanız göz doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Yazıları düzgün okuyabiliyorsanız bile fark edilmesi güç rahatsızlıkların önüne geçilmesi için düzenli olarak göz doktorunuza görünmenizde fayda vardır.

Not: Bu test bilgilendirme amaçlıdır. Bu test gerçeğe en uygun olarak olarak 1280×800 / 1024×768 çözünürlüklerdeki 14” ekranlardan yapılabilir (yaygın dizüstü modelleri bu özelliklere sahiptir). Sonuçlar ekranın çözünürlüğüne ve boyuna göre farklılık gösterebilir. Gerçek bir sonuç elde etmek için göz doktorunuza danışmalısınız.

AMSLER GRID TESTİ

amsler grid testi

  • Bir göz kapatılarak; diğer göze, varsa yakın gözlüğü takılmalıdır.
  • Ekrana okuma mesafesinde yaklaşarak, şemanın ortasındaki noktaya bakılmalıdır.
  • Ortadaki noktadan gözü ayırmadan, çizgilerin tümü aynı netlikte ve düzgün olarak görülmelidir.
  • Çizgilerde kırılma, çarpıklık, siliklik, karanlık bölgeler varsa not edilmelidir.
  • Bu muayene belli aralıklarla tekrarlanmalıdır.
  • Bir önceki kontrole göre farklı bir durum görüldüğünde derhal muayeneye gelinmelidir.

Amsler Grid testi daha çok retina hastalıklarının fark edilmesinde kullanılır. Özellikle sarı nokta testi diye geçer.

RENK KÖRLÜĞÜ TESTİ

İnsan gözü, retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir.

Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür.

Testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

renk körlüğü 1
renk körlüğü 2
renk körlüğü 3
renk körlüğü 4
renk körlüğü testi 5
renk körlüğü 6
renk körlüğü 7
renk körlüğü testi 8
ONLINE RANDEVU