Close

Kasım 19, 2016

Göz Ultrasonografisi

göz ultrasonu

Göz Ultrasonografisi Nedir?

Göz ultrasonografisi, ultrason dalgaları yardımıyla göz yapılarını, özellikle yoğun kataraktlı veya göz içi kanama gibi durumlarda değerlendirmemize yarayan görüntüleme yöntemidir.

Genel göz muayenesi sırasında kullanılan normal muayene cihazları ile görülemeyen durumlarda, gözün arka segmentini yani retina ve arkada kalan diğer bölümleri görüntülemek için ultrasonik ses dalgaları kullanılır.

Göz Ultrasonografisi Neden Kullanılır?

İki ayrı durum için ultrason görüntüsüne ihtiyaç duyulmaktadır.
Biyometri dediğimiz ultrasonografi ile ölçümü yapılarak, göz içi lensinin uygunluğu tespit edilmekte, B-Scan yöntemi ile de göz içinde kanama, yabancı cisim, tümör veya retina dekolmanı tespit edilebilmektedir.

göz ultrasonografisi ultrason Göz içi yabancı cisim batmış ve vitreus kanaması olmuş bir hastanın ultrasonografi görüntüsüdür. Altta göz içi yabancı cisme ait daha opak (beyaz) bir görüntü (siyah ok), normalde homojen siyah olması gereken göz sıvısının kanama sonucu yer yer opaklaştığını görmek mümkündür (beyaz ok).

 

 

 
göz ultrasonu ultrasonografisi
Retina dekolmanı olan hastanın ultrasonografi görüntüsü. Retinanın yerinden ayrıldığı öne doğru yer değiştirdiği izlenmektedir (siyah ok).
 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU