Close

Ocak 12, 2017

Gözde Batma Hissi Hangi Hastalıkların Belirtisidir?

gözde batma hissi

Gözde batma hissi

Gözde batma hissi, gözlerde kum veya yabancı başka bir cisim varmış gibi hissedilmesidir. Uykusuzluk, yorgunluk halinde oluşan batma hissi dinlenme ile geçiyorsa normal kabul edilebilir. Eğer gözde batma hissi ile birlikte göz kapağı iltihabı, göz tansiyonu, görme bozukluğu, ışık çakması ve ışığa karşı duyarlılık gibi ciddi durumlar yaşanıyorsa vakit kaybetmeden uzman bir göz hekimine başvurmanız gerekmektedir. Bu tip durumların acil müdahale gerektirdiğini lütfen unutmayınız.

gözde batma

Gözde Batma Hissinin Nedenleri

Tahriş Edici ya da Kimyasal Madde
En sık görülen sebeplerinden biri, kimyasallar veya çevresel faktörlerden kaynaklanan tahriş olma durumudur. Yüzme havuzlarındaki klor, evdeki temizlik malzemeleri, hatta günlük kullanılan sabun, nemlendirici, şampuan ya da makyaj malzemeleri batma hissini ortaya çıkarabilir. Toz, duman, hava kirliliği, nemsiz hava ya da rüzgar gibi çevre faktörleri de göz batması ve gözde rahatsızlık hissine sebep olabilir.

Göz Kuruluğu
Göz yaşı, gözlerimizin ön segmentini, göz kırpması ile temizleyerek, zararlı parçacıkları ve toz zerrelerini dışarı atar. Eğer yeterince göz yaşı üretemiyorsanız ya da gözyaşının kalitesi düşük olduğu için gözü yeterince kayganlaşmıyorsa göz kuruluğu meydana gelir. Böylece göz batması hissi oluşur.

Göz İnflamasyonları – İltihap
Gözde batma hissi, göz kızarıklığı ile birlikte olduğunda, halk arasında göz nezlesi olarak bilinen Alerjik konjonktivit olma olasılığı yüksektir. Bu durumda alerjiyi tetikleyen sebep kaybolduğunda (polen, kedi tüyü gibi) göz iltihabı geçebilir ancak kısa süre sonra tekrarlar. Konjonktivit ve sklerit, episklerit gibi göz inflamasyonlarını mutlaka tedavi ettirmelisiniz.

Uygun Olmayan Gözlük ya da Kontak Lens Kullanımı
Kırma kusurlarını geçici olarak gidermek için kullandığınız gözlük ya da kontakt lensleriniz eğer göz yapınıza ve mevcut numaranıza uygun değil ise gözleriniz odaklanmak için gerekenden fazla çaba harcayacaktır. Dolayısıyla daha çabuk yorulup batma hissi oluşturabilir.

Gözdeki batma hissi hangi hastalıkların belirtisi olabilir?

* Gözde yabancı cisim varlığı,
* Konjonktiva, kornea ve skleranın tüm enfeksiyonları,
* Alerjik hastalıklar,
* Kontakt lensle ilgili sorunlar
* Göz kuruluğu,
* Üveit,
* Göz kapağı bozuklukları
* Göz yorgunluğu
* Behçet hastalığı
* Tiroid hastalığı
* Omurga romatizması
* Enfeksiyonlar

Gözde Batma Hissi Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok hasta, gözlerinde oluşan yanma, batma gibi şikayetleri kısa sürede geçtiği için ciddiye almamakta ve nasıl olsa bende göz kuruluğu var o yüzden oluyor diyerek geçiştirmektedir. Batma hissini göz kuruluğunun yarattığı doğru bir yaklaşımdır ancak hastalarımızın unuttuğu nokta şurasıdır; Göz kuruluğunuz neden oluyor? Sağlıklı bir göz yaşı bezi, normal şartlarda gözü yeterince temizler. Peki sizin göz kuruluğu çekmenizin altında yatan neden nedir? Göz hastalıkları maalesef kendi başına değerlendiriliyor. Ama gerçekte beslenmenizden stres seviyenize, normal tansiyonunuzdan kullandığınız ilaçlara kadar herşey göz hastalıklarıyla birebir ilgilidir. Örneğin göz kuruluğunuz var ve suni gözyaşı ile gerçek çözümü geçiştiriyorsunuz, oysa ki romatizmal bir hastalığın başlangıcında olabilirsiniz ve bu göz kuruluğuna sebep oluyor olabilir.
Hiçbir şikayetiniz yokken, yılda en az bir kez, göz muayenesi olmayı unutmayın!

Ayrıntılı bilgi ve randevu için tıklayın

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU