Close

Ocak 27, 2017

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Tedavisi

gözyaşı kanalı tıkanıklığı örnek

Gözyaşı Kanalı Tıkanıklığı Nedir?

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı, gözyaşının, kaş hizasında bulunan gözyaşı bezinden salgılanarak, göz içini dolaşması ve oradan gözyaşı kanalı ile burun boşluğuna akan yolculuğunu tamamlayamamasıdır. Kişi ağlamadığı halde gözlerinden yaş akar. Ancak tek sorun bu değildir. Çünkü kanalın tıkalı olması durumunda gözyaşı yollarında enfeksiyon olabilir ve çapaklanma, ağrı, kızarma ve şişmeye yol açabilir.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığının ve enfeksiyonunun belirtileri nelerdir?

* Aşırı sulanma
* Gözde sık sık çapaklanma
* Burun köküne basmakla, göze iltihap gelmesi
* Burun kökünde şişlik

Gözyaşı kanal tıkanıklığı nasıl tespit edilir?

Tıkanıklığın tespitinde en sık kullanılan yöntem bir kanül yardımı ile gözyaşı yollarına sıvı verilmesi (lavaj) işlemidir. Gözyaşı yollarına sıvı verilmesi işleminde hastanın boğazına sıvı gelirse gözyaşı yolları açıktır, sıvı gelmemesi durumunda ise gözyaşı yollarının kapalı olduğu anlaşılır. Hekimin gerek görmesi durumunda gözyaşı yolları görüntüleme tetkikleri istenebilir. Bu tetkikler dakriyosistografi ve dakriyosintigrafidir.

Genel göz muayenesi hakkında detaylı bilgi için burayı tıklayabilirsiniz.

Gözyaşı kanalı tıkanıklığı kimlerde görülür?

Sıklıkla yeni doğan bebeklerde ve özellikle menopoz sonrasında kadınlarda görülür. Yeni doğan bebeklerde görülene doğumsal, yetişkinlerde görülene edinsel denir.

Gözyaşı kanal tıkanıklığı nasıl tedavi edilir?

Doğumsal gözyaşı kanalı tıkanıklığı
Bebeğin anne karnındaki gelişimi sırasında gözyaşı kanallarının oluşumunu tamamlamamasıdır. Genellikle sorun, gözyaşı kesesinin buruna açıldığı yerdeki zarın delinmeden, bebeğin doğmasıdır. Bu durumda gözyaşı buruna boşalamaz.

gözyaşı kanalı tıkanıklığı

İlk 1 yıl masaj uygulaması yapılır. Masaj burun kökünden, aşağı doğru sıvazlama şeklinde uygulanır. Günde 3-4 kez, 10 sefer bu masaj hareketini yapmak gerekir. Masajla kendiliğinden kanalın açılma ihtimali %95 civarındadır. Gözde çapaklanma oldukça antibiyotikli göz damlaları kullanılır. 1.5 yılın sonunda, yaşarma geçmezse kanal kendiliğinden açılmamış demektir. O zaman “probing“ denilen sondalama işlemi yapılır. İlk sondalamadan sonra yaşarma şikayeti geçmezse, sondalama işlemi tekrarlanabilir. Sondalama ile de yaşarma geçmezse, hastaya balon kataterile dilatasyon ve tüp entübasyonu uygulanabilir. Bu tedavi yöntemleri ile başarı sağlanamazsa ilerleyen dönemde çocuğa dakriyosistorinostomi ameliyat yapılabilir.

Edinsel gözyaşı kanalı tıkanıklığı sebebi
Genellikle orta ve ileri yaşlarda ortaya çıkar. Tekrarlayan enfeksiyonlar, gözyaşı kesesi taşı, sinüzit, travma, sistemik enflamatuar hastalıklar ve tümörler gözyaşı kanal tıkanıklığına yol açabilir.

Göz sulanmasının nedeninin göz yaşı kanalı tıkanıklığı olduğunun anlaşılması durumunda tedavi genellikle cerrahidir. Tedavinin amacı gözyaşı kesesi ile burun boşluğu arasında yeni bir yol açılmasıdır. Bu amaçla değişik ameliyat teknikleri uygulanabilir. Yeni açılan kanalın tıkanma ihtimali yüksek olan bazı olgularda bu kanala geçici süre ile durmak üzere silikon tüp yerleştirilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU