Close

Ocak 4, 2017

Hamilelik ve Göz Sağlığı

hamilelik ve göz sağlığı

Hamilelik ve Göz Sağlığı Neden Önemlidir?

Hamilelik ve göz sağlığı, yeni bir heyecana adım atan anne ve baba adaylarının gözden kaçırdıkları bir noktadır. Özellikle ilk kez anne olacak adaylar, gelişebilecek hastalıklardan maalesef habersiz olmaktadırlar. Hamilelik oluştuğunda, meydana gelen hormonal, fiziksel değişiklikler, kan basıncının yükselmesi ve diğer gebelik komponentlerine bağlı olarak göz sağlığınızda da değişiklikler olabilir. Bunlar genelde geçicidir, çok nadiren kalıcı olurlar.

hamilelik şekeri göz dibi muayenesi
Yüksek miyop gebeler, yüksek tansiyonu olan gebeler, diyabeti olan ya da gebelik esnasında ortaya çıkan diyabetik gebeler göz dibi muayenelerini yaptırmayı ihmal etmemelidirler.

Hamilelikte Göz Sağlığı Önerileri

* Hamilelik sürecinde göz kuruluğu çok sık görülür, doktora danışarak suni göz yaşı kullanabilirsiniz.
* Kornea kalınlığınızda belli bir artış olacaktır. Gözlük numaranızın değiştiğini hissedebilirsiniz. Ancak bu değişiklikler doğum sonrasında düzelir. Bu sebeple gözlük değişiklikleri doğum sonrasında yapılmalıdır.
* Yüksek miyop olanlar retina incelmesi ve yırtık riski nedeniyle hamilelik sırasında yakın takip edilmelidir.
* Hamilelikte kontakt lens kullanımı rahatsız edici olabilir.
* Hamilelik boyunca yakına uyum (akamodasyon) bozuklukları ve görme alanı daralması gibi doğum sonrası düzelen rahatsızlıklar da yaşanabilir.

Özellikle hamilelikten önce sistemik hastalığı olan hamilelerin gözlerinden herhangi bir şikayeti olmasa bile 6 ayda bir muayene olması gerekir

* Yüksek miyopi ve retina dejenerasyonları olan anne adaylarında doğum esnasındaki ıkınmalar nedeni ile retina dekolmanı gelişme riski yüksektir. Bu durumdaki anne adaylarına gebelik öncesi detaylı retina muayenesi önerilir.
* Retina deliği veya yırtığı olan hamilelerde argon lazer tedavisi gelişebilecek retina dekolmanını engeller. Bu tarz durumlarda ise doğum sezaryenle yapılmalıdır.
* Yalnızca gebeliğe bağlı diyabet varsa bu diyabetik retinopati için bir risk taşımaz.
* Hamilelikten önce diyabet hastası olan kişilerde diyabetik retinopati mevcut değilse yaklaşık olarak %10 oranında hamilelik sırasında hafif düzeyde diyabetik retinopatinin gelişme riski bulunur. Bu hastalarda ilk muayene ilk 3 ay içerisinde, tekrarlanan muayeneler ise gebeliğin 6. ayından sonra yapılmalıdır.
* Hamilelikte baş ağrısı şikayeti olanlar kan basıncı, görme alanı ve göz dibi bulguları yönünden mutlaka değerlendirilmelidir. Bazı beyin tümörleri gebelik esnasında büyüyebilir.

Bunları Kesinlikle Yapmayın

* Asla önermediğimiz Lazer Cerrahisi yaptırmayın. Zaten doktorunuzda buna izin vermeyecektir.
* Hamilelikte Glokom nedeniyle kullandığınız göz damlalarını kullanmayın. Hamileliğin 3. ve 4. aylarında göz içi basıncında azalma görülür. Bu durum doğum sonrası dönemde de devam eder. Hamilelik öncesi glokom nedeniyle damla kullanan anne adayları gebelik öncesi ve sonrasında göz kontrollerini yaptırarak doktor tavsiyesi doğrultusunda damlalarını kullanmalıdır çünkü göz damlaları hamilelikte ve emzirme döneminde sakıncalı olabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU