Close

Ocak 26, 2017

Hipertansiyon ve Göz Sağlığı

hipertansiyon ve göz sağlığı

Hipertansiyon ve Göz

Hipertansiyon ve göz, birbirine, tansiyonun damarları etkilemesi yüzünden, doğrudan bağlıdır. Tansiyonun ani yükselmesi, yani kan basıncının aşırı artması, vücudumuzdaki tüm damarları olumsuz etkilediği gibi, gözün arka kısmındaki damarlı yapı olan retinaya da zarar verir. Şeker hastalığının retinayı etkilemesi ile ortaya çıkan göz rahatsızlığına Diyabetik Retinopati dediğimiz gibi hipertansiyon sebebiyle ortaya çıkan retina hastalığına da Hipertansif Retinopati denir.

Hipertansiyon Nedir?

Hipertansiyon, kan basıncının hastalık derecesinde yükselmesi olarak tanımlanabilir. Dünya Sağlık Örgütünün tanımına göre normal tansiyon; (halk arasında bilinen tabiriyle) büyük 14 küçük 9’dur. Bu sınırdan üst değerler, yüksek tansiyon olarak adlandırılmaktadır. Burada sadece büyük değerin yükseldiği, sadece küçük değerin yükseldiği ve her iki değerin de belirtilenlerden yüksek olduğu üç çeşit yüksek tansiyon tip bulunur.

Hipertansiyonda Retina Sorunları

Kan basıncının yükselmesi, retina damarlarının daralmasına neden olur. Damarlarda çeper, yansıma ve çaprazlaşma değişiklikleri meydana gelir. Yüksek basıncın süresindeki uzama nedeniyle ‘iç kan-retina bariyerinin yıkılması’ sonucu plazma ve kırmızı kan hücreleri damar dışına sızar. Retinanın oftalmoskopla muayenesinde retina kanamaları, atılmış pamuk tarzında eksudalar (retinanın iç tabakalarındaki sinir lifi aksonlarının dejeneratif değişikliklerinin yol açtığı bir grup hücresel cisimcik), retina içi lipid (yağlı madde), ciddi hipertansiyonda yağlı maddelerin makula yıldızı şeklinde yerleşmesi ve retina damar uç-dalcıklarının tıkanması görülebilir.

hipertansiyon ve göz

Retina kanamaları çoğunlukla yüzeysel sinir lifi katına uyan mum alevi şeklinde olurlar. Daha derin katlardaki sık yerleşimli yuvarlak ve mürekkep lekesi şeklinde kanamalar ve bunlara eşlik eden sarı-beyaz renkli retina içi yağlı maddelerin varlığı hipertansiyonun ciddiyetini gösterir. Atılmış pamuk tarzı eksudalar, gri-beyaz renkte tüysü görünümdedirler ve daha çok arka kutupta yerleşirler, birkaç haftada kaybolurlar, çevrelerine saçılmış küçük damar baloncukları görülebilir.

Hipertansiyon ve Göz Sağlığı düzenli muayene ile kontrol altında tutulabilir

Herhangi bir nedenle olan akut hipertansiyon, görme siniri başında ödemle kendini gösteren hızlanmış veya malin bir evreye girebilir. Retinadaki iç kan-retina bariyerinin yıkılması mikrokistik tipte bir retina ödemine yol açabilir. Akut hipertansiyondaki yüksek kan basıncı esas olarak retina pigment epitelini ve koroidi yani retinanın altındaki damar katını etkiler. Koroid damarlarının etkilenmesi ile dış kan-retina bariyeri de yıkılır ve koridin uç dalcıklarında tıkanma meydana gelebilir. Retinadaki damar değişiklikleri, iskemik değişiklikler ve retina pigment epiteli değişiklikleri fundus floresein anjiyografisi (FFA) yapılarak izlenebilir.

Hızlanmış veya akut bir hipertansiyonda optik sinir başının şişmesi ve optik sinir damar dalcıklarının genişlemesi tartışmalı bir konu olmakla birlikte, bunun nedeni muhtemelen atar damar dallarındaki tıkanıklığa bağlı iskemi ve genişlemiş uç dalcıklardan serum sızmasıdır. Bazı olgularda muhtemelen iskemik ve mekanik faktölere bağlı artmış kafa içi basıncının eşlik ettiği hipertansif ensefalopatinin rolü de olabilir.

Kronik hipertansiyonda koroid atardamarları üzerinde gelişen koyu pigmentli çizgi (Siegrist çizgileri) nadir bir bulgu olup, sklerotik koroid damarları üzerinde uzanan retina pigment epitelinin hiperplazisi ve bu bölgedeki koroid uç dalcıklarının incelmesine bağlıdır.

Hipertansiyon ve Göz Tedavisi

Hipertansiyon ve göz tedavisinde hastanın, hastalığı, hastalığın belirtileri ve sonuçları hakkında bilgilenmesi ve bilinçlenmesi esastır. Hipertansiyonu kontrol altında tutabilecek müdahaleler ve rutin doğru beslenme programları, düzenli olarak gittiğiniz dahiliye doktorunuzun kontrolü altında olacaktır. Tansiyonun gözlerinize zarar verip vermediği, vermediyse önlenmesi, verdiyse durdurulması noktalarında ise uzman bir göz hekimine düzenli olarak başvurmanız gerekmektedir.

Ailesinde hipertansiyon, diyabet geçmişi olanlar, kendilerine bu hastalıkların teşhisi konmasa bile, henüz hiçbir şikayetleri yokken göz muayenesi olmaya başlamalıdırlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU