Close

Ocak 9, 2017

Kar Körlüğü Nedir?

kar körlüğü

Kar körlüğü, güneşten gelen ultraviyole ışınlarının, karlı ve buzlu zeminlerden yansıyarak göze zarar vermesi, göz merceklerinin bir parçası olan korneada güneş yanığı oluşturmasıdır. İstanbul’da etkisini artıran kar yağışı ile birlikte, göz sağlığını olumsuz etkileyen “kar körlüğü” hakkında bilgi sahibi olmakta fayda vardır. Genellikle kayakçılar ve karla kaplı alanlarda yürüyen ya da araç kullanan insanlar bu durumdan etkilenirler. Göz sağlığını tehlikeye atmamak için kış mevsiminde de “güneş gözlüğü” kullanmaya özen gösterilmelidir.

Kar körlüğünün belirtileri

* Gözlerde kuruma
* Işığa karşı aşırı hassasiyet
* Yanma
* Batma hissi

Tedavi yöntemleri


Kar körlüğü birkaç gün içinde etkisini yitirmesine rağmen tedavi edilmediği takdirde gözde yarattığı ağrıların rahatsız edici boyutlara ulaşabilir.Böyle bir durumla karşılaşmamak için gözün vakit kaybetmeden tedavi edilmesi gerekir. Öncelikle gözün mümkünse tuzlu suyla yıkanması ve ardından yoğun gözyaşı tedavisi uygulanması gerekiyor. Göz pansumanla kapatılabilir ya da göz kapaklarının üzerine soğuk kompres uygulanabilir. Ancak kesinlikle göz kapakları ovuşturulmamalıdır. Çünkü kuruluk sebebiyle göz kapağı ve gözün birbirine aşırı sürtünmesi sonucu hafiften ağıra doğru değişebilen tahriş bulguları ile kornea ve konjonktiva gibi yüzeysel dokularda hasar meydana gelebilir.

Alınabilecek önlemler

Kar körlüğüne karşı alınacak en etkin önlemin koruyucu özelliği olan ultraviyole gözlük kullanmaktır. Gözlük olmadığı zamanlarda ise gözün karla temas etmesini önlemek için mümkün olduğunca koyu renklere bakılabilir.
Sarı nokta, göz kuruluğu ve göz alerjisi olan hastalarla birlikte açık renkli göze sahip olanların kardan çok daha çabuk etkilenebilir, bu kişilerin özellikle soğuk havalarda gözyaşı tedavilerini ihmal etmemeleri gerekir.

Kar körlüğü, göz merceklerinin bir parçası olan korneadaki güneş yanığıdır.

Gözlerin, kar ya da buzdan yansıyan morötesi ışınlara maruz kalmasının neden olduğu bu durum geçicidir. Bu ışınlar, korneanın dış tabakalarına zarar vererek ışığa karşı duyarlılık, geçici körlük veya iltihaplanma ve ağrıya yol açar.
Bu durum genellikle kayakçılar ve karla kaplı alanlarda yürüyen ya da araç kullanan insanları etkiler.
Benzeri bir durum, korunmasız gözleriyle yüksek voltajlı elektrik kıvılcımlarına, elektrik kayağı alevine ya da güneşin veya sarı ampullerin yaydığı ışığa maruz kalan insanlarda görülür.
Etkilenen kişilerin, karanlık bir odada dinlenmesi gerekir. Bazı durumlarda antibiyotik merhemler, göz bantları ya da ağrı kesici ilaçlar gerekli olabilir. Yeterli dinlenme sonucu, sadece 24 saat içinde, herhangi bir hastalık etkisi kalmadan iyileşme sağlanır.
Bununla birlikte korunmasız gözlerle yoğun morötesi ışığa bakmak, görmede kalıcı zarara neden olabilir.
Kar körlüğü, karda dışarıya çıkarken siyah camlı gözlükler takılarak engellenebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU