Close

Aralık 26, 2016

Katarakt Ameliyatı Sonrası Sorunlar

katarakt ameliyatı sonrası

Katarakt ameliyatı sonrası sorunlar

Katarakt ameliyatı sonrası, hastalarımız hastanede kalmazlar. Sadece ertesi gün kontrole gelmeleri gerekir. Hastalarımızın en çok dikkat etmesi gereken nokta, verilen damlaların zamanında kullanılmasıdır.

Ameliyattan sonra ilk hafta şunlara dikkat

– Operasyon yapılan gözün üstüne yatmayın
– Gözünüze su ve sabun gelmemesine özen gösterin
– Saçlarınızı yıkarken, başınızı arkaya yatırın yüzünüze su gelmemeli
– Göz çevresinize krem ve makyaj malzemesi uygulamayın
– Güneş gözlüğünüzü veya varsa numaralı gözlüklerinizi takın
– Deniz veya havuza girmek, ağırlık kaldırmak ve secdeye varmak sakıncalı olabilir, doktorunuza danışın
– Gözlerinizi ovuşturmayın

Dikkat edilmezse enfeksiyon oluşabilir

Katarakt ameliyatı sonrası özellikle ilk bir hafta ağırlık kaldırılmamalı, gözler ovuşturulmamalı, ve darbelerden korunmalı. Eğer bunlara uyulmazsa, dikişsiz olan yara yerine gözün renkli kısmı olan irisin sıkışması söz konusu olabilir. Göze konan lens çarpma veya vurma gibi kazalarla yerinden kayabilir. Ayrıca yine bu süre içinde “endoftalmi” denilen ciddi göz enfeksiyonu gelişebilir. O yüzden antibiyotikli göz damlalarının kullanımına çok dikkat edilmelidir.

Gözlerde hafif ve geçici kızarıklık, kaşıntı, batma olabilir. Bunlar normal ve beklenen sonuçlardır. Ancak şiddetli ağrı olursa, acil olarak ameliyatı gerçekleştiren hekime başvurulmalıdır çünkü ağrı, endoftalminin önemli bir belirtisidir.

Katarakt ameliyatı sonrası gözlük kullanımı

Katarakt ameliyatı sırasında, doğal göz içi merceği alınarak yerine yapay mercek yerleştirilir. Bu mercek, hastanın durumuna ve tercihine göre birkaç farklı şekilde olabilir.

Standart mercekler, operasyon sonrasında hastanın eskisi gibi uzak ve/veya yakın gözlüklerini kullanmaya devam ettiği merceklerdir.

Multifokal mercekler, operasyondan önce kişiye özel olarak belirlenerek, sonrasında hastanın uzak ve yakın gözlüklerinden kurtulmasını sağlarlar. Ancak multifokal mercekler, okuma mesafesi olan orta mesafelerde başarılı sonuçlar veremeyebilir. Ve hasta, okuma gözlüğü kullanmak zorunda kalabilir.

Trifokal mercekler, uzak, yakın ve orta mesafede net görüş sağlayan merceklerdir. Hasta kesinlikle tekrar gözlük veya lens kullanma ihtiyacı hissetmez.

Katarakt ameliyatı sonrası kontoller

Ameliyattan sonra ertesi gün, birinci ay ve altıncı ayda kontrol yapılması gereklidir. Göz içine yerleştirilen yapay lensin saydamlığında herhangi bir sorun olup olmadığı kontrol edilir. Saydamlık kaybı çok nadiren de olsa, operasyondan sonraki 3 ay ile 4 yıllık süre arasında gelişebilir. Arka kapsül saydamlığını yitirdiğinde, “yag lazer” ile saydamlığını yitirmiş kesenin merkezi delinerek, merkezi alandaki perde etkisi ortadan kaldırılır. Arka kapsülde oluşan bu durum yüzünden, yag lazer uygulaması katarakt cerrahisi geçirenlerin yüzde 10-15’inde gerekli olur.

Katarakt Ameliyatı Sonrası İyileşmeyi Etkilen Faktörler

Op.Dr. Mustafa KARAKOÇ, Katarakt ameliyatı sonrası iyileşmeyi etkileyen faktörleri anlatıyor.

Diğer videolarımız için YouTube kanalımızı ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU