Close

Kasım 19, 2016

Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Tedavisi

Keratokonus Tedavisi

Keratokonus tedavisi, hastalığın görmeyi azaltma ve giderek ilerleme durumlarının önüne geçmek ve hastaya daha iyi bir görüş kazandırmak amaçlıdır. Ender görülen bir hastalık olan keratokonus; gözün saydam tabakasının yani korneanın, ilerleyici miyop ve astigmat ile birlikte incelme ve sivrileşmesiyle görülen hastalıktır.

Genellikle ergenlik döneminde başlayan hastalıktan hastalar ancak 20’li yaşlarında haberdar olurlar. 20–40 yaş arasında ilerleme gösterip 40 yaştan sonra durağan döneme girer. Teşhis için “kornea topografisi” esastır.

MERKEZİMİZDE KERATOKONUS HASTALIĞININ TEDAVİSİ UV-CROSS LİNKİNG İLE YAPILMAKTADIR

Korneal Crosslinking (CCL) hastalığın ilerlemesini durduran bir tedavidir. Bu tedavide amaç; kornea yapısının güçlendirilmesi ve hastalığın durdurulmasıdır. Bu tedavi hastalığı iyileştirmez ancak ilerlemesini %90 durdurmaktadır.

Crosslinking temelde bir ilaç tedavisidir. Bir saat sürmektedir ve bu zaman içerisinde hastaya riboflavin vitamini damlatılmakta, 30 dakika süreyle Ultraviyole verilmektedir. Verilen ultraviyole düşük miktardadır ve kalibre edilmiş özel bir cihazla uygulanmaktadır. Bu tedavi korneanın tedaviye cevabına göre bir veya birkaç seans olarak tekrarlanabilir. Hemen hemen hiçbir yan etkisi bulunmamaktadır.

Neden olur?

Neden olduğu tam olarak bilinmemektedir. Ancak göz ovalamanın keratokonus hastalığına neden olduğu yakın zamanda kesin olarak anlaşılmıştır. Eğer böyle bir alışkanlığınız varsa derhal vazgeçmelisiniz.
Ayrıca bazı travmaların da neden olabildiği anlaşılmıştır.

Belirtileri nelerdir?

Gözde sık tekrarlanan alerji veya kaşıntı olması
Devamlı ilerleyen miyop ve astigmatın olması
Gözlüğe rağmen net görememek
Işığa hassasiyetin artması
Göz kamaşması

Keratokonus tedavisi mutlaka yapılmalıdır. Çünkü;

Görmeyi azaltır: Görmeyi artırmak için önce kontakt lens denenir. Kırma kusurlarında kullanılan lesnlerden farklı olarak sert ve torik bir lenstir. Hastalık ilerleyici seyrediyorsa stabilize edip kontakt lens uygulanmalıdır. Eğer hasta kontakt lens kullanamıyorsa halka tedavisi, topolazer veya göz içi kontakt lens tedavileri yapılır.

Hastalık ilerler: İlerlemeyi durdurmak için CCL (Corneal Cross-Linking) ve halka tedavisi uygulanır. Bu tedavi görmeyi artırmaz, sadece hastalığın ilerlemesini durdurur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU