Close

Mart 29, 2017

Kontakt Lens Kullanımında Yapılan Hatalar

kontakt lens kullanımında yapılan hatalar

Kontakt lens kullanımında yapılan hatalar

Kontakt lens kullanımında yapılan hatalar başında, lenslerin temizliğine dikkat etmemek, solüsyon ile her gün temizlememek gelir. Oysa ki gözlerimiz, vücudumuzdaki en hassas organlarımızdan biridir ve birçok göz hastalığının hijyen kurallarına uymamak yüzünden oluştuğu bilinmektedir.

Uzun süre gözde kalması
Kontakt lens kullanımında yapılan bir diğer hata ise lenslerin uzun saatler boyunca gözden çıkarılmamasıdır. Lensler, kornea adı verilen tabakaya yapışık halde dururlar. Oysa ki damarsız yapıya sahip saydam kornea tabakası, oksijen ile beslenir. Uzun süre lensinizi çıkartmadığınızda, korneanın oksijen almasını engellemiş olursunuz ve kornea damarlanmaya başlar.

Kontakt lens kullanımında yapılan hatalar sonucu ortaya çıkan hastalıklar

Allerjik konjonktivit: Gözlerde kaşıntı, kızarma, beyaz renkli göz akıntısı

Dev papiller konjonktivit: Lensi çıkardıktan sonra kaşıntı, sabahları gözlerde çapaklanma, lense toleranssızlık, lens üzerindeki birikintilere bağlı bulanık görme

Korneada damarlanma: Kornea normalde damarsız, saydam bir dokudur. Lensler yüzünden yeterince oksijen alamayan kornea, özellikle lensleriyle uyuyanlarda damarlanır.

Kornea ödemi: Korneanın oksijensiz kalmasına bağlıdır. Bulanık görmeye ve ışıklarda dağılmaya yol açar.

Keratit: Korneada beyaz bir leke, gözde kızarma, ağrı, ışık hassasiyeti, çapaklanma. Keratit çok ciddi bir durumdur ve görme kaybı veya kornea nakliyle sonuçlanabilir. Lenslerle uyumak, yüzmek, lens hijyenine uymamak keratit için risk faktörüdür.

Sıkı lens sendromu: Ağrı, ışık hassasiyeti, görme bulanıklığı, gözde yabancı cisim hissi. Kornea eğimine uygun ölçüde lens kullanılmamasına bağlıdır, göz kuruluğuyla da ilgilidir.

Korneada çizikler: Gözde acı, yaşarma, ışığa bakamama ve bulanık görme. Lensler takılıp, çıkarılırken dikkat edilmezse olur.

Nelere dikkat etmeli?

Öncelikle hijyene dikkat etmek gerekir. Kontakt lens solüsyonunuzu mutlaka kullanın ve hem solüsyonun hem de lensin son kullanma tarihinin geçmemesine özen gösterin. Kozmetik amaçlı bile kullanacak olsanız, lensi aldığınız markaya özen gösterin ve lens almadan önce mutlaka lens muayenesi olun. Yanlış boyutlarda lens kullanmak da gözlerinize hasar verebilir. Eğer lens kullandığınızda gözlerinizde yanma, kızarma ve batma hissi oluşuyorsa, lensinizi çıkarın ve en kısa sürede uzman bir göz hekimine muayene olun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU