Close

Kasım 19, 2016

Lazer Cerrahi

lazer cerrahi

Lasik Lazer Cerrahi

Lasik lazer cerrahi gözün kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) tedavisinde en sık kullanılan tekniktir. Bu teknikte korneanın yüzeyindeki 100 ila 120 mikronluk tabaka özel cihaz yardımı ile flap olarak kaldırılır, altına Excimer Lazer uygulanarak kapatılır.

Lasek Lazer Cerrahi

Lasek lazer cerrahi, gözün kırma kusurlarının (miyop, hipermetrop, astigmat) tedavisinde kullanılan son tekniklerden biridir.
Bu sistemde kornea’nın en üst tabakası %18 lik alkol ile kısmi olarak denatüre edilerek kaldırılır, altına Excimer Lazer ameliyatı yapılır.
Kaldırılan tabaka tekrar kapatılır.
Lasek operasyonları, Lasik uygulanamayan operasyonlar için tercih edilmektedir.

UV Crosslinking (Işın Tedavisi)

Bu tedavide temel amaç, kornea dokusunun temel yapısını oluşturan ve keratokonus hastalığında zayıflayarak direncini kaybeden kolajen lifleri arasındaki çapraz bağları arttırarak dokunun anatomik bütünlüğünü yeniden sağlamaktadır. Temelde bir ilaç tedavisidir. Bir saat sürmektedir.
Hastaya riboflavin vitamini damlatılmakta, 30 dakika süreyle kalibre edilmiş özel bir cihazla düşük miktarda ultraviole verilmektedir. Bu tedavi hastalığın ilerlemesi durduran bir tedavidir.

YAG Lazer

Genellikle katarakt ameliyatı olduktan sonra oluşan göz merceğinin kapsül kısmını kalınlaştırarak görmeyi azaltması durumunda tekrar ameliyata gerek kalmaksızın 1- 2 dakikada kapsül açılarak daha iyi görme sağlanır.

Argon Lazer

Argon Lazer, sinir tabakası rahatsızlıklarında (şeker hastalığı, damar tıkanması v.b.) kullanılan bir Lazer yöntemidir.
Renkli ışığa sahip bu yöntemde retinada noktavi yanıklar oluşturulur.
Bu noktaların amacı görme merkezinin daha iyi beslenmesini sağlamak veya beslemeyen alanları yok etmektir.

SLT Lazer (Selektif Lazer Trabeküloplasti)

Glokoma bağlı göz içi basıncını düşüren, göz damlası ihtiyacının azaltılmasını, göz içi sıvısının boşaltım kanallarının ameliyat edilmeden açılmasını sağlayan basit ve oldukça etkili bir lazer tedavisidir. Hastayı zora sokmadan, 5 dakikada yapılabilmektedir.

PDT (Foto Dinamik Lazer)

Son yıllarda özel bir boya verilerek, sadece kılcal damarları etkileyen ve altındaki retina hücrelerinde tahribat yapmayan farklı bir lazer tedavisidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU