Close

Katarakt

katarakt
Katarakt Hastalığı Hakkında Katarakt, cerrahi yöntem ile tedavi edilen göz hastalıklarının …

Katarakt Nedir?

katarakt nedir
Katarakt nedir? Nasıl oluşur? Katarakt nedir? Gözümüzün renkli kısmının hemen arkasın…

Katarakt Tedavisi

katarakt tedavisi
Katarakt Nedir? Gözlerimize gelen ışınlar, öncelikle bir mercek tarafından karşılanır, kır…

Ocak 14, 2017

Multifokal Göz İçi Mercek Nedir?

Multifokal Göz İçi Mercek

Multifokal göz içi mercek, katarakt ameliyatı sırasında, göz içinden özelliğini yitirdiği için çıkartılan doğal merceğin yerine takılan merceklerin, uzak ve yakın gözlüğü kullanımına son veren tipidir.

Göz içi mercek nedir?

Korneanın hemen arkasında, kırma kusurlarını giderme amaçlı kullandığımız lenslere çok benzeyen, şeffaf ve doğal bir mercek bulunur. Bu mercek zamanla şeffaflığını kaybettiğinde katarakt hastalığı ortaya çıkar. FAKO yöntemi ile yapılan bir operasyonla bu doğal mercek, göz içinden çıkarılır ve yerine yapay olanı takılır.
multifokal lens

Göz içi merceklerin çeşitleri var mıdır?

Göz içi mercekleri, doğal lensin görevini yapmak üzere tasarlanmışlardır ancak üç tipi bulunmaktadır.
Monofokal Mercek takıldığında, hasta, ameliyattan önce kullandığı yakın gözlüklerini kullanmaya devam eder. Uzak görüş için gözlük kullanması gerekmez. Standart mercek adıyla da anılan bu mercekler, hastaya katarakt sonrası yaşamında herhangi bir konfor vermez.

Multifokal Mercek çok odaklı yapısı ile hastanın ameliyat sonrasında gözlük kullanımını büyük ölçüde sonlandırır. Monofokal mercekler, okuma ve bilgisayar kullanma mesafesi olan orta mesafelerde başarılı sonuç veremeyerek, okuma gözlüğü ihtiyacını devam ettirebilir. Ancak katarakt operasyonundan sonra uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmak hastanın yaşantısına konfor getirmektedir.

Trifokal Mercek en gelişmiş göz içi lenstir. Trifokal mercek göz hekimi tarafından, operasyon öncesinde, başarılı olarak ölçümü yapıldığında ve gene başarılı bir operasyon ile göz içine yerleştirildiğinde, tüm mesafelerde kusursuz görüş sağlamaktadır.

Monofokal Mercek Hangi Durumlarda Takılır?

* Katarakt operasyonu sırasında
* Lazere uygun olmayan gözlerde, gözlükten kurtulmak için
* Bazı yaralanmalardan sonra

2001
0
ONLINE RANDEVU