Close

Ocak 14, 2017

Multifokal Göz İçi Mercek Nedir?

multifokal mercek

Multifokal Göz İçi Mercek

Multifokal göz içi mercek, katarakt ameliyatı sırasında, göz içinden özelliğini yitirdiği için çıkartılan doğal merceğin yerine takılan merceklerin, uzak ve yakın gözlüğü kullanımına son veren tipidir.

Göz içi mercek nedir?

Korneanın hemen arkasında, kırma kusurlarını giderme amaçlı kullandığımız lenslere çok benzeyen, şeffaf ve doğal bir mercek bulunur. Bu mercek zamanla şeffaflığını kaybettiğinde katarakt hastalığı ortaya çıkar. FAKO yöntemi ile yapılan bir operasyonla bu doğal mercek, göz içinden çıkarılır ve yerine yapay olanı takılır.
multifokal lens

Göz içi merceklerin çeşitleri var mıdır?

Göz içi mercekleri, doğal lensin görevini yapmak üzere tasarlanmışlardır ancak üç tipi bulunmaktadır.
Monofokal Mercek takıldığında, hasta, ameliyattan önce kullandığı yakın gözlüklerini kullanmaya devam eder. Uzak görüş için gözlük kullanması gerekmez. Standart mercek adıyla da anılan bu mercekler, hastaya katarakt sonrası yaşamında herhangi bir konfor vermez.

Multifokal Mercek çok odaklı yapısı ile hastanın ameliyat sonrasında gözlük kullanımını büyük ölçüde sonlandırır. Monofokal mercekler, okuma ve bilgisayar kullanma mesafesi olan orta mesafelerde başarılı sonuç veremeyerek, okuma gözlüğü ihtiyacını devam ettirebilir. Ancak katarakt operasyonundan sonra uzak ve yakın gözlüklerden kurtulmak hastanın yaşantısına konfor getirmektedir.

Trifokal Mercek en gelişmiş göz içi lenstir. Trifokal mercek göz hekimi tarafından, operasyon öncesinde, başarılı olarak ölçümü yapıldığında ve gene başarılı bir operasyon ile göz içine yerleştirildiğinde, tüm mesafelerde kusursuz görüş sağlamaktadır.

Multifokal Mercek Hangi Durumlarda Takılır?

* Katarakt operasyonu sırasında
* Lazere uygun olmayan gözlerde, gözlükten kurtulmak için
* Bazı yaralanmalardan sonra

Multifokal göz içi mercek, trifokal ile karşılaştırıldığında, orta mesafelerde daha başarısız görüş sağlayabilir. Teknoloji sürekli olarak gelişmekte ve bu gelişim göz hastalıklarında an be an uygulanmaktadır. Bütün amaç hastalarımızın daha kusursuz bir görüş kazanmaları, böylece hayatlarını daha konforlu olarak devam ettirmeleridir. Göz içi mercek teknolojileri, çeşitleri fiyatları ve nasıl uygulandığı ile ilgili detaylı bilgi almak için, mutlaka Avcılar’daki merkezimize uğrayın. Tüm merak ettiklerinizi konunun uzmanlarından öğrenin. Telefonla bilgi almak için online destek bölümümüze telefon numaranızı bırakabilirsiniz. Sizi en kısa sürede arayarak bilgilendiririz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU