Close

Ocak 11, 2017

Nistagmus Hastalığı Nedir?

nistagmus tedavisi

Nistagmus Nedir?

Nistagmus, bir gözün ya da her iki gözün birden istemsiz olarak hareket etmesidir. Göz hareketleri çeşitli yönlere doğru olabilir. Gözlerde yukarı aşağıya veya dönmeli hareketler gözlenebilir. Bu hareketler hızlı veya yavaş olabilir. Doğrudan karşıya bakarken ya da başka yönlere bakarken ortaya çıkabilir.
Nistagmus’u yapan neden ortadan kaldırılınca nistagmus düzelirken, doğuştan gelen (konjenital) nistagmus ömür boyu sürer. Konjenital yani doğuştan sayılabilmesi için doğumdan sonra ilk 6 ay içinde oluşması gerekir. Daha sonra olana “Edinsel Nistagmus” adı verilmektedir.

Nistagmus tek gözde veya her iki gözde birden olabileceği gibi bu hareketler birbiri ile bağlantılı ya da birbirinden bağımsız olarak oluşabilir.

Nistagmus Neden Olur?

Tek bir soruna ve sebebe bağlı olarak ortaya çıkmaz. Göz, boğaz, burun, kulak ve nörolojiyi ilgilendiren birçok bozukluk sonucu ortaya çıkar. 
Görmeyi etkilemeden de oluşabilir. Görmeyi etkilemeyen bu grupta genel olarak ilkokula doğru nistagmus azalır bazen de tamamen ortadan kalkabilir. Ancak göz titremesi görmenin az olmasına bağlı olarak veya nörolojik sebeplere bağlı olarak da oluşabilir.

nistagmus

Nistagmusa sebep olabilecek göz hastalıkları:

* Katarakt,
* Glokom (Göz tansiyonu),
* Albunizm,
* İris (göz bebeği) yokluğu,
* Retina (göz dibi) bozuklukları,
* Down sendromu.
* Doğuştan gelen hastalıklar
* 
Merkezi sinir sistemi hastalıkları
* 
Alkol, ilaç ve toksik durumlar

Odaklama, uyum, fiksasyon, fovealizasyon, konverjans, diverjans, gözün konumu gibi fonksiyonları düzenleyen, bunlar arasında iletişim sağlayan merkezlerde genetik veya kazanılmış bozulmaların oluşması sonucu görülebilir. Bunların düzeltilmesi mümkün olmayabilir. Bu durumda tedavi, rehabilitasyon ile sınırlı kalabilir.

Belirtileri

* Tek gözde çift görme
* Görme azlığı
* Görüntülerin titremesi
* Şiddetli baş dönmeleri
* Bebeklerde baş sallama

Nasıl Tedavi Edilir?

Birçok nedene bağlı olduğu ve tedavi seçenekleri değiştiği için bu hastaların çok iyi bir şekilde tanısal ayrımının yapılması önemlidir.
* Gözlükler,
* Teleskopik yardımcı aletler,
* Damlalar,
* İlaç tedavisi
Nistagmus tedavisinde hasta ile doktor iletişimi, hastanın diğer hastalıklarının kontrolü ve o hastalıklarının doktorlarının birbirleriyle olan iletişimi de sonucun başarılı olmasında rol oynayan önemli faktörlerdendir. Genel olarak, uzmanlığı Şaşılık olan göz hekimlerinin ilgilendiği bir hastalıktır.

 

Online Randevu İçin Tıklayın

 

Esenyurt göz hastanesi

Beylikdüzü Göz Hastanesi

Avcılar göz hastanesi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU