Close

Kasım 19, 2016

Pakimetri

pakimetri göz tetkik

Pakimetri Nedir?

Pakimetri, gözümüzün ön segmentinde bulunan bölüm olan “Kornea” tabakasının kalınlığının ölçülmesidir. Kornea kalınlığının ölçümü, lazerle gözlükten kurtulmak isteyenler açısından çok önemlidir. Kornea tabakasına işlem yapacak olan lazerin, lazer operasyonuna uygunluk testinin en önemli maddesidir. Bunun dışında tanı amaçlı olarak da kornea kalınlığının ölçümü yapılabilir.

pakimetri

Kornea kalınlığının ölçümünün önemli olduğu bir diğer durum ise göz içi basıncının yüksekliği durumudur. Bu arada göz içi basıncın yükselerek görme sinirini tahrip ettiği hastalığa glokom dendiğini de hemen hatırlayalım. Göz içi basınç yüksekliği herhangi bir görme bozukluğu meydana getirmiyorsa, görme alanında bozukluk yapmıyorsa, göz sinirinde hasar meydana getirmiyorsa glokom hastalığı var dememiz zorlaşır. Bu durumdaki hastalar yakın takibe alınır ya da bazı doktorlar tedavi vermeyi uygun görürler. Glokom hastalığı olmadığı halde böyle bir tedavinin başlanması hastaya hem ekonomik külfet hem de psikolojik sıkıntı getirir. Son zamanlarda yapılan çalışmalarda kornea kalınlığının fazla olduğu kişilerde göz içi basıncının yüksek ölçülebildiği vurgulanmaktadır. Kornea kalınlık ölçümü şüpheli hastalarda glokom tanısından uzaklaştırabileceği gibi önceden yanlış glokom tanısı almış kişilerin de ortaya çıkarılmasını sağlar.
nasıl

Pakimetri Nasıl Uygulanır?

Günümüzde pakimetri, göze herhangi bir cihaz /alet teması olmadan bilgisayar sistemleriyle yapılmaktadır ve ölçme işlemi kısa sürede tamamlanmaktadır.
Normal korneada merkez kalınlığının ortalama 550 mikron olması beklenir. Eğer kornea normalden kalınsa yani 600 M ve üstü ise göz içinde normalde olmayan bir basınç miktarı ölçülür. Ve eğer tam tersine normalden ince ise kornea daha yumuşak olacaktır ve göz içi basıncı değerleri daha düşük verecektir.
Sağlıklı insanlarda bu değerler farklı olabilir.
Sağlıklı bir göz söz konusuysa, bu tür kalınlık sapmaları herhangi bir tehlike yaratmaz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU