Close

Kasım 19, 2016

Piterjiyum | Gözde Et | Pterjium

pterjium

Piterjiyum | Gözde Et |Pterjium Hastalığı Nedir?

Piterjiyum, Gözde Et, Pterjium göz beyazında et oluşması hastalığına denir. Halk arasında “kuşkanadı” adıyla bilinir, literatürdeki ismi ise pterjium´dur. Piterjiyum hastalığı gözde batma, sulanma ve kızarıklığa sebep olur. Piterjiyum göz bebeğinin üzerine doğru yürüyerek görme alanını daraltabilir ve bu durumda görmeyi engelleyecektir. Hastalığın bazı tiplerinde gözlükle düzelmeyen ciddi derecede astigmatın da gelişmesine sebep olabilir.

Çiftçiler, denizciler ve trafik polisleri risk altında

piterjiyum, gözde et, pterjium

Piterjiyumun tam olarak neden kaynaklandığının bilinmese de, özellikle güneş ışığına fazla maruz kalanlarda daha sık görülen bir hastalık olduğunu kesindir. Güneş ışığına fazlaca maruz kalan iklimlerde daha sık görülür. Açık alanlarda çalışma yapan çiftçiler, denizciler ve trafik polisleri daha fazla risk altındadır. Yavaş gelişen bir hastalıktır ve hastalıktan korunmak için güneş ışınlarından kaçınmak faydalı olabilir.

Pterjium Nasıl Tedavi Edilir?

Piterjiyumun tedavisi cerrahidir. Lokal anestezi ile gerçekleştirilen ve sadece 15 dakika süren bir operasyonla et alınır. Hastanın hastanede kalmasına gerek olmaz, ameliyattan sonra birkaç gün göz kapatılabilir ve gözdeki sulanma bir hafta kadar sürebilir. Hasta ameliyat sonrası bir hafta içinde günlük hayatına dönebilir, iyileşme sürecinin tamamlanması ise 3 ay kadar zaman alabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU