Close

Kasım 19, 2016

Presbiyopi Nedir Nasıl Tedavi Edilir?

presbiyopi nedir nasıl tedavi edilir?

Presbiyopi

Göz içindeki doğal merceğin, yaşa bağlı olarak geçirdiği değişimlerden biri zamanla elastikiyetini kaybetmesi bir diğeri de bulanıklaşması halidir (katarakt). Yaşa bağlı olarak esnekliğini yitiren doğal lens, görevini yeterince yapamayarak, gözümüze yakın mesafedeki nesneleri doğru olarak odaklayamayacaktır. Genelde 35-40 yaşlarında, doğal merceğin esnekliğini yitirmeye başlaması ile ortaya çıkan yakın görme problemine “prebiyopi” denir. Yaşa bağlı ortaya çıkan hipermetropi de diyebiliriz. Presbiyopi durumunda olan kişi okuma gözlüğü kullanma ihtiyacı hissedecektir.

Presbiyopi orta yaşın kaçınılmaz bir değişikliğidir.

Genellikle okuma gözlükleriyle düzeltilir. İlerlemesini azaltmak için herhangi bir diyet ya da egzersiz gibi bir tedavisi yoktur. Presbiyopi yıllara göre her insanda son derece standart bir şekilde artmaktadır. 40 yaşından sonra her 10 yılda bir, +1 numara büyüme gösterir. 50 yaşında +2, 60 yaşında ise +3 numara büyümüş olur. Ama burada ilginç bir durum söz konusudur.

Örneğin gözümüz -2 ise 40 yaşında buna +1 eklenir. Bu durumda yakını görmek için -1 numaraya ihtiyaç duyarsınız. 50 yaşına geldiğinizde ise uzak için -2 numaraya ihtiyaç varken yakın gözlüğüne ihtiyaç kalmamaktadır. Bu nedenle miyop olup da ‘Ben yakını çok iyi görüyorum’ diyen hastaların yakını iyi görmelerinin nedeni iki rahatsızlığın üst üste gelerek kusur azaltıcı bir etki oluşturmasıdır.

Belirtileri Nelerdir?

Presbiyopi gelişmeye başladıktan sonra kişi okuduğu kitabı, dergiyi okuma mesafesi olan 35-40 cm. daha uzakta tutma ihtiyacı duyar. Bulanık görmenin yanında okurken baş ağrısı, göz ağrısı, yorgunluk ve uyku hali en sık görülen belirtilerindendir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Eğer hastanın sadece presbiyopi durumu varsa, yakını görmek için (genelde sadece okurken ve bilgisayar başında kullanılır) gözlük tavsiye edilecektir. Eğer miyop veya astigmat gibi diğer kırma kusurlarıyla birlikte ise, hastanın genel durumuna bağlı olarak doktoru, başka tedavi yöntemleri önerebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU