Close

Kasım 19, 2016

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?

renk körlüğü tedavi edilebilir mi?

Renk Körlüğü Nedir?

Son zamanlarda halk arasında en çok merak edilen konu şudur ki, renk körlüğü tedavi edilebilir mi?
Renk körlüğü, gözün görme merkezinde bulunan ve renkleri algılayan, özel pigment moleküllerinin az veya hiç olmaması durumunda renklerin algılanamamasıdır. Tedavi, eğer bir hastalık durumunu tamamen ortadan kaldırmaksa, renk körlüğü tedavi edilebilir mi sorusunun cevabı hayır olacaktır. Herhangi bir operasyon ile renk körlüğü tedavi edilemez. Ancak gelişen teknoloji, renk körlerinin de dünyayı tüm renkleriyle görebilmesine olanak sağlayan kromojen lens ve gözlükleri geliştirmiştir.

Kırmızı, mavi ve yeşil renklerinden bir ya da birden fazlasını ayırt edememeyle ortaya çıkan bozukluktur. Renk körü olan erkeklerin kız çocukları renk körü olmamakla birlikte renk körlüğünün taşıyıcısı durumundadırlar. Taşıyıcı kadınların erkek çocuklarının yarısı da renk körü olarak doğmaktadır.(Baba renk körü, anne taşıyıcıysa doğacak her çocuk %50 olasılıkla renk körü olacaktır.) Çünkü X kromozomu üstünde taşınan bir genle tetiklenen bir durumdur.

Genelde genlerle, doğuştan olan bu hastalık, çok nadir olarak göz yaralanmaları gibi sebeplerden dolayı sonradan da oluşabilir.

Çeşitleri

Tıp dilindeki adı DALTONİZM olan Renk Körlüğü, eksik olan renk pigment çeşidine göre isimlendirilerek sınıflandırılır. Bireyde kırmızı renge duyarlı olan koni hücreleri yok ise (Protonopia) kırmızı renk körlüğü, mavi renge duyarlı koni hücreleri yok ise mavi renk körlüğü, yeşil renge duyarlı koni hücreleri yok ise (Deuteranopia) yeşil renk körlüğü yaşıyordur.

Kırmızı rengi ayırt eden koni hücresinin olmadığı protonopia durumunda sadece koyu kırmızı renk algılanmaz. Kişinin gördüğü renkler koni hücreleri durumu ile ilgili olarak yeşil, mavi ve bu iki rengin karışımıyla görülen renkler olur. Yeşil ayrımı yapan yeşile duyarlı konilerin bulunmadığı deuteronopia durumunda ise, yalnızca kırmızı ve mavi renkler ile bunların karışımı görülür. Yeşil renkler ayırt edilemez.

Yalnızca tek renk konisinin mevcut olduğu durumlarda, diğer iki renk konisinin olmadığı duruma monokromatik denir. Örnek verecek olursak sadece mavi rengi algılayan mavi renk konilerinin mevcut olduğu bir durumda, kırmızı ve yeşil renk konilerinin bulunmadığı durumlarda kişi yeşil ve kırmızı renkleri ayırt edemeyecektir. Monokromatikler sadece mavi ve sarı renkleri tanımlayabildiğinden, bu durum kırmızı-yeşil renk körlüğü olarak adlandırılabilir.

Renk görme ile ilgili olarak eğer üç konide yok ise bu durumdaki bir kişi renkleri yalnızca siyah ve beyaz olarak algılayabilir (Anopia). Bu durumdaki kişi tam renk körü olarak nitelenir. Bazı insanlar trikromat olmakla birlikte renk ayırabilme kabiliyetleri zayıf olabilir. Bu durumdaki kişilerin sıkıntısı renk görme bozukluğu (Renk Görme Anomalisi) olarak adlandırılır.

Renk Körlüğü Tedavi Edilebilir mi?

kromojen lens
Tedavi; hastalık durumunu ortadan kaldırmak demektir. Bu anlamda renk körlüğü tedavi edilemez bir hastalıktır. Ancak, renk körlerinin de tüm renkleri doğru şekilde görebilmeleri için, son zamanlarda lens ve gözlükler geliştirilmiştir. Bunlara kromojen lens denir. Kişinin gözünde eksik olan pigment çeşidi belirlendikten sonra, bu lens ve gözlükler kişiye özel olarak hazırlanırlar.

Kromojen Lens Ne İşe Yarar?

* Genel renk algısını güçlendirir
* Renklerin daha net ve parlak olmasını sağlar
* Hastanın renkleri isimlendirmesini sağlar
* Renk görme testlerinden geçmeyi sağlar
* Renk görememe yüzünden mesleklerinde sorun yaşayanlara yardımcı olur.

Test

Bu test size bir fikir verecektir. Ancak renk körlüğünüzün çeşidinin belirlenmesi ve rapor ile belgelenmesi için testin uzman bir göz hekimi eşliğinde yapılması şarttır. Genel göz muayenesini düzenli olarak yaptıran kişiler, bunu geç kalmadan öğrenmiş olurlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU