Close

Kasım 19, 2016

Renk Körlüğü Testi

renk körlüğü testi

Renk körlüğü testi

Renk körlüğü testi, kişilerin kendi kendine kolayca uygulayabileceği bir testtir.
Testlerde farklı rakamları ifade eden renkleri çevresindeki renklerden ayıramıyorsanız renk körü olma ihtimaliniz yüksektir.

İnsan gözü, retina tabakası ile renkleri algılayabilmekte ve ayırt edebilmektedir.
Retina tabakasındaki renk algılamasında oluşabilecek bir problemde bazı renkleri veya tüm renkleri gri şekilde görebilmek mümkündür.

Renk körlüğü doğuştan olabildiği gibi, optik sinir ve retina hastalıklarından da kaynaklanabilir. Sonradan oluşan renk körlüğü problemleri, genellikle tek gözü etkiler ve giderek kötüleşir. Hastalık sonucunda renk körü olan kişiler genellikle, sarı ve maviyi ayırt ederken sorun yaşar.

Doğuştan olan renk körlüğü ise daha sık görülür, her iki gözü de etkiler ve sonradan kötüleşmez. Bu çeşit renk körlüğünün yüzde 8’i erkeklerde, yüzde 0,4’ü bayanlarda görülür. Bu renk problemleri X kromozomlarına bağlıdır ve anneden çocuğuna geçer.

Renk görme eksikliği, özel olarak hazırlanmış olan İshihara Test’i ile teşhis edilir.
İshihara testi adı günümüzde renk körlüğü testi olarak anılmaktadır.

Renk körlüğü testi her sayfasında özel olarak renkli noktalardan oluşan sayılar barındırır. İyi aydınlatmalı bir yerde, hastanın testteki sayıları okuması istenir. Eğer bir renkte eksiklik fark edilirse daha detaylı testlerin yapılması gerekmektedir.

Renk körlüğü tedavi edilemeyen bir durumdur. Tıpta tedavi terimi hastalığı tamamen ortadan kaldıran işlemler için kullanılır. Örneğin gözlük kullanmak, miyopu tedavi etmez ancak net görmenizi sağlayabilir. Renk körlüğü yaşayanların hayatını kolaylaştırmak için lensler ve gözlükler geliştirilmiştir.

Kromojen lens adı verilen bu uygulama hakkında bilgi almak için lütfen tıklayınız

Renk Körlüğü Testi İşe Yarar mı?

Renk körlüğü genelde insanların geç fark ettikleri bir durumdur. Polislik sınavı, ehliyet sınavı gibi renkleri tam olarak görmeyi gerektiren durumların sınavları öncesinde fark edildiğinde, kişilerde büyük hayal kırıklığı oluşabilmektedir. Renk körlüğünün varlığı zamanında öğrenilirse, meslek seçimi de buna göre yapılabilmektedir. Renk körlüğü, şimdilik lazerle, operasyonla tedavi edilemese de, kişilerin renkleri doğru görmesini sağlayan yöntemler mevcuttur. Bu yöntemleri de diğer yazımızda detaylı olarak açıkladık.
Renk körlüğü ile ilgili yazılarımızı mutlaka okuyunuz

Renk körlüğü | İshihara Testi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU