Close

Ocak 31, 2017

Retinitis Pigmentosa – Gece Körlüğü – Tavuk Karası

retinitis pigmentosa gece körlüğü

Retinitis Pigmentosa – Gece Körlüğü – Tavuk Karası

Gece körlüğü ya da Retinitis pigmentosa, genel olarak “Tavuk Karası” ya da “Gece Körlüğü” adıyla bilinen, genetik olarak geçen bir hastalıktır. Normal gözlerin cisimleri rahatça fark edebildiği kadar az ışıkta, gece körlüğü hastaları, görmelerini kaybederler. Bu yüzden Retinitis Pigmentosa hastalığı gece körlüğü olarak adlandırılır. Retina tabakasında var olan görme hücrelerinden ROD adı verilenler az ışıkta görmeyi sağlarlar. Tavuk Karası ROD hücrelerinin bozulması ile ortaya çıkar.

retinitis pigmentosa

Erkeklerde kadınlardan daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Gece körlüğü için diğer bir istatistik, her 10.000 kişide 1 kişiyi etkilediğini ortaya koymuştur. Retinitis pigmentosanın çoğu tipleri kalıtımla geçer. Eğer hastanın aile ağacı bilinirse hastanın ileride nasıl bir durumda olacağı konusunda tahmin yürütülebilir. Bu bilgi hastanın evlilik, çocuk sahibi olma ve meslek seçiminde yardımcı olabilir.

Retinitis Pigmentosa’ Belirtileri Nelerdir?

Retinitis Pigmentosa genellikle kalıtım yoluyla geçtiği için çocukken fark edilir. Anne babalar, aydınlıktan karanlığa geçişte uyum sorunu yaşayan, az ışıkta etraftaki cisimlere çarparak yürüyen çocuklarının bu davranışlarını fark ettiklerinde hemen doktora başvurmalıdırlar.

* Gece saatlerinde ve az ışıkta zayıf ya da bulanık görme
* Parlak ışıktan sonra uzun süreli görme kaybı
* Görme kaybı evreleri geçici ya da aşamalar halinde uzun süreler alabilir.
* Kalıcı olarak göz kuruması görülebilir.

Retinitis Pigmentosa Nasıl Teşhis Edilir?

Retina hastalıklarının teşhisinde kullanılan göz dibi muayenesi ve tetkikleri ile teşhis edilir. Detaylı bir retina muayenesinde, hastalığın retina görüntüsü genelde resimdeki gibi olur.

Retinis Pigmentosa’ Tedavisi

Günümüzde gece körlüğünün standard bir tedavisi yoktur. Ancak retinitis pigmentosayla birlikte görülebilen katarakt, glokom gibi hastalıkların düzenli göz muayenesiyle teşhis ve tedavisi mümkündür. Tavuk karası olan hastalarda görme kaybı aynı derecede olmaz. Hastaların bir kısmı erken yaşta görmelerini kaybederken, bir kısmı hayat boyunca kendilerini idare edecek kadar görmeyi koruyabilirler. Görme azlığı bulunan hastalara LVA denilen özel büyüteçli gözlükler verilebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU