Close

Kasım 19, 2016

Şalazyon Nasıl Tedavi Edilir?

şalazyon nasıl tedavi edilir?

Şalazyon Nedir?

Şalazyon, göz kapaklarımızda var olan yağ bezlerinin, kirpik dibine açılan kanallarından birinin tıkanmasıyla oluşan yağ birikintisidir. Bu birikme etrafında kist oluşur ve iltihaplanabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

İlk etapta antibiyotikli damla ve sıcak pansuman denenir. Sıcak pansuman sayesinde tıkanmış olan yağ bezi kanalı açılabilir. Bu durumda genişleyerek açılan kanaldan, yağ birikintisi akacak ve şalazyon ortadan kalkacaktır. Antibiyotikli damla da iltihaplanmayı engeller. Ancak yeterli şekilde tedavi edilmezse, bu yağ birikintisinin etrafı kist ile kaplanabilir. Bu durumda cerrahi müdahale gerekli olacak, şalazyon ameliyatla boşaltılacaktır.

Şalazyonun boşaltılması (eksizyon yapılması) sırasında şu işlemler uygulanır;
Önce göz, uyuşturucu damla ile uyuşturulur, operasyon yapılacak bölgeye uyuşturucu iğne yapılır.
Göz kapağının altından, bölgeye kesi açılır. Şalazyonun içi “küre” adı verilen bir aparat ile boşaltılır. Antibiyotikli damla damlatılarak operasyon bitirilir.

Operasyon Sonrası

Göz bandaj ile kapatılır ama bandaj sadece bir gün kalır. Operasyonda dikiş kullanılmadığı için, sonrasında dikişleri almak diye bir unsur yoktur. Hasta, ertesi gün işine ve normal hayatına dönebilir. Ameliyattan sonraki gün ve bir ay sonra olmak üzere toplam iki defa kontrole gelmek, doktorunuzun, operasyonun sonucunu, kalıntı olup olmadığını anlaması ve gelişimi görmesi bakımından önemlidir. Bir hafta süresince antibiyotikli pomat kullanmanız tavsiye edilecektir. İhmal etmeyiniz. İlaçlarınızı zamanında ve kullanma talimatlarına uygun olarak kullanmanız sadece göz ameliyatları ve hastalıklarında değil, tüm hastalıkların tedavilerinde önemlidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

El hijyenine önem vermek, göz sağlığı açısından çok önemlidir. Eğer gözlerinizi, sıkça ovuşturuyorsanız, bu hem elinizdeki mikroplarla gözlerinizde konjonktivit, şalazyon gibi hastalıkların oluşumuna neden olur, hem de korneanıza zarar vererek keratokonus oluşumuna neden olur.
Göz kapağında hassas bir nokta, sert bir kitle, sulanmada fazlalaşma hissettiğiniz zaman vakit kaybetmeden doktorunuza başvurunuz.
Makyaj malzemelerini çok fazla kullanmamaya özen gösterin ve özellikle göz için olanları kimseyle paylaşmayın.
Eğer, göz dipleriniz çok yağlı bir yapıya sahipse ya da sıkça arpacık oluşuyorsa, gözlerinizi tahriş etmeden, göz diplerinizi bebe şampuanı ile temizleyin.
Gece yatmadan önce gözlerinize, sıcak kompres uygulamak da iyi gelecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU