Close

Kasım 19, 2016

Sonbaharda Göz Sağlığı

Sonbaharda Göz Sağlığı

Sonbahar, güneşin azalmaya başladığı ve böylece mikropları kırıcı etkisinin azaldığı, rüzgarın ise güçlenerek, mikropları daha rahat taşıdığı mevsimdir.
Bu yüzden sonbaharda göz sağlığı, genelde olumsuz olarak etkilenir.
Özellikle bulaşıcı özelliğe sahip göz hastalıklarının yayılması çok kolaylaşır.

“Göz nezlesi” (Konjonktivit) kalabalık olarak bulunulan tiyatro, sinema ve en çok da toplu taşıma araçlarında sizi bekliyor olacaktır.sonbaharda göz sağlığı Sonbaharda her zamankinden fazla olarak kişisel hijyeninize özen göstermek, göz sağlığınızı korumakta ilk şarttır. Ellerinizi daha sık ve sabunla yıkayınız.

Gözlerinizi ovuşturmak gibi bir alışkanlığınız varsa bu hem virüslerle yayılabilecek olan göz hastalıklarına hem de “keratokonus” hastalığına yakalanmanıza neden olabilir.

Önemli

Her zaman dikkat edilmesi gereken kurallardan biri olan, “bir belirti gördüğünüzde doktora gitmek” bu mevsimde daha çok önem kazanır. Gözlerinizde kızarıklık, kaşıntı, batma hissi ve çapaklanma gibi şikayetlerinizi geç kalmadan göz doktorunuza bildirin, vereceği ilaçları mutlaka kullanım talimatına göre kullanın ve tedavinizi yarım bırakmayın.

Güneşe Aldanmayın

Güneşin azalıyor olması sadece ısıtma işlevini azaltır. Güneşe maruz kaldığınız zamanlarda, gözlerinize vereceği zarar hala aynıdır ve bu yüzden sonbaharda da güneş gözlüğü kullanmaya mutlaka devam edin.

Sonbaharda Göz Sağlığı için Dikkat Edilmesi Gerekenler

*Ellerinizi sık yıkayın
*Göz kuruluğuna karşı bol bol su için
*Başkalarının havlularını kullanmayın, özellikle kullan at kağıt havluları tercih edin
*Lens kullanıyorsanız, solüsyon ile daha sık temizleyin. Sonbahar rüzgarlarının taşıdığı tozların lenslerinize yapışacağını ve bu tozların korneanıza zarar vereceğini unutmayın
*Makyaj malzemelerini başkalarıyla ortak kullanmayın.
*Gözlerinizde kızarıklık ve yanma şikayetleri oluştuğunda vakit kaybetmeden doktora gidin. Unutmayın; zamanında doktora gitmemek, en basit hastalığı tedavi edilemez hale getirir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU