Close

Kasım 19, 2016

Tiroid Orbitopati

tiroid orbitopati

Tiroid Orbitopati Hastalığı

Tiroid bezi; Boyunda, “adem elması” da denilen kıkırdağın altında yerleşmiştir. Vücudun enerjiyi kullanması ve depolamasıyla ilişkili olan ve triodotironin (T3) ve tiroksin (T4) denilen iki adet hormon üretmektedir. Tiroid bezinin büyümesi hastalığına da halk arasında iyi bilinen Guatr denir.
Tiroid bezi hastalığı olan hastaların bazılarında göz küresinin dışarı doğru çıkması (ekzoftalmus) durumuna tiroid orbitopati denir..

Neden Olur?

Bu durum gözün çevresinde bulan 6 adet kasın tiroid bezi hastalığına bağlı olarak kalınlaşması, göz çevresi dokuların artışı sonucu gözün göz yuvası içine sığamaması ve dışarı doğru ilerlemesi ile oluşur. Gözde hafif batma yanma hissinden, kapakların tam olarak kapanmamasına aşırı kızarık ağrılı bir duruma kadar değişebilen bir tablo ile hastalar başvurabilirler. Bazen iki göz arasında kapak açıklığı olarak farklılık olabilir veya çift görme yakınması olabilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Hafif batma ve yanma yakınmaları göz yaşı ile tedavi edilebilir. Hastalar sigarayı bırakmaları önerilir. Sigara mevcut durumun kötüleşmesine neden olabilir. Altta yatan tiroid bezi hastalığı kontrol altına alınmalıdır. Geçmeyen çift görme, aşırı gözün dışarı çıkması gibi durumlarda cerrahi yapılır.
Genel anestezi altında yapılan cerrahide amaç göz küresinin hacmini arttırarak mevcut dokuların bu alanda normal yapıya yakın bir yer bulmasını sağlamaktır. Cerrahi sonrası nadiren mikrop kapması, kanama, çift görme, iki göz arasında dışarı çıkıklık farklılığı gelişebilir. Tekrar cerrahiyi gerektiren durumlar oluşabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU