Close

Kasım 19, 2016

Yaşa Göre Göz Muayenesi Zaman Aralıkları

Yaşa göre göz muayenesi zaman aralıkları

Yaşa göre göz muayenesi

Yaşa göre göz muayenesi, muayene yöntemini, kullanılan cihazları ve muayene sıklığını etkileyen bir durumdur. Tüm organlarımız, “yaşlanma” ile bir takım değişikliklere ve yıpranmalara uğrar. Gözlerimiz ve ona bağlı olarak görme fonksiyonumuz da yıllar içerisinde, yaşlanmaya bağlı sorunlarla karşılaşır. Hiçbir hastalığınız olmadan yaşlansanız bile, mutlaka birgün katarakt hastası olacaksınız. Ya da 40 yaşınızdan sonra yakın görme probleminiz mutlaka ortaya çıkacak. Göz hastalıklarına karşı önlem alarak görme yetinizi kaybetmemek için yaşınıza uygun muayenelerinizi mutlaka olmalısınız. Bu yüzden yaşa göre göz muayenesi zaman aralıkları hayati önem taşımaktadır.

Örneğin; Glokom nedeniyle gözde gerçekleşen hasar, geri döndürülemezken, göz damlaları, lazer cerrahisi ve cerrahi girişimler ise daha ileri kayıpların meydana gelmesini önlemek için uygulanıyor. Glokomun tüm tiplerinde görme kaybını önlemek için düzenli aralıklarla kontrollerin yapılması büyük önem taşır. Glokom, hiç farkına varılmadan da ilerleyebileceği için zaman zaman tedavide düzenlemeler yapmak da gerekir.

Glokom hastaları için muayene aralıkları

20-29 yaş arası: Ailesinde glokom hikayesi bulunan herkes, 3-4 yılda bir göz muayenesinden geçmelidir.
30-39 yaş arası: Ailesinde glokom hikayesi bulunan herkes, 2-3 yılda bir göz muayenesinden geçmelidir.
40-64 yaş arası: Herkes 2 yılda bir göz muayenesinden geçmelidir.
65 yaş ve üzeri: Herkes yılda 1 göz muayenesinden geçmelidir.

Göz sağlığı açısından, hangi yaşta, hangi hekime , hangi sıklıkta muayene olmalıdır?

Prematüre Bebekler (Erken Doğanlar)
Prematüre bebeklerde, gelişmeyen organlar doğumdan sonra gelişmeye devam etmektedir. Ayrıca prematüre bebekleri küvözde hayatta tutmak için verilen oksijen de gözlerine zarar verebilmektedir. Bu yüzden uzman bir göz hekimi tarafından Prematüre Retinopatisi Muayenesi yapılmalıdır.

ROP Muayenesi hakkında daha detaylı bilgi için lütfen tıklayınız.

Yeni doğanlar

Yenidoğan tüm bebeklerin ilk bir ay içinde göz muayenesinin yapılması, sadece ROP değil, birçok göz hastalığı, göz tansiyonu, göz tembelliği, gözyaşı kanal tıkanıklığı ve şaşılık gibi zamanında tanısının konması ve başarılı tedavi olanağı sağlaması açısından da önemlidir.

Okul öncesi yaş grubu, 19 yaş ve daha küçükler

Çocuk hastalıkları uzmanı veya aile hekimi uzmanının referansı ile göz hastalıkları uzmanı ve / veya doğrudan göz hastalıkları uzmanına yılda 1 kez

20 – 39 yaş grubu

Glokom (yüksek göz tansiyonu) yönünden yüksek risk taşıyanlar için 3 – 5 yıllık aralıklarla göz hastalıkları uzmanına muayene

40 – 60 yaş grubu

2 – 4 yıllık aralıklarla göz hastalıkları uzmanına muayene

65 yaş ve daha üstü

1 – 2 yıllık aralıklarla göz hastalıkları uzmanına muayene

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

ONLINE RANDEVU